Algılanan örgütsel desteğin işgörenlerin performansına etkisi ve buna yönelik bir uygulama
The effect of perceived organizational support on employees and a study
  1. Tez No: 667008
  2. Yazar: BETÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Günümüzde işletmeler, örgütsel desteği ve işgörenlerin gösterdikleri performansı birer rekabet unsuru olarak kabul etmektedirler. İşletmeler bu rekabet unsurlarını kurumsal düzenlemelerle her zaman daha iyi sonuçlar alabilmek amacıyla geliştirirken, dış çevre faktörleri olan ekonomik, teknolojik, siyasi ve sosyolojik değişkenlere de adapte olmakla yükümlüdürler. Dolayısıyla işletmeler bir takım iş politikaları ve stratejileriyle örgütün algısını kendi amaç ve hedeflerine uygun ölçüde yönlendirmektedirler. Performans değerlendirmelerinin analiz edilmesi ve yorumlanması neticesinde, işgörenlere yönelik en uygun yönetim şeklini, geri bildirim olarak yansıtmaktadırlar. Bu tezde algılanan örgütsel destek kuramının işgörenlerin performansına yönelik etkisini açıklamak amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde algılanan örgütsel destek tanımı ve kavramı hakkında literatür çalışması yapılmaktadır. Bu tezin ikinci bölümünde işgören performansının değerlendirilme amacı, değerlendirilme yöntemleriyle birlikte değerlendirme zaman diliminde yaşanabilecek olumlu ve olumsuz durumlar hakkında araştırma yapılmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde ise araştırma yöntemi olarak seçilen anket çalışması İstanbul Belediyesi bünyesindeki itfaiye teşkilatında yapılmıştır. Bu çalışma örgütsel destek ile işgören performansı kavramlarını kapsamakta ve İstanbul ilinde yapılan araştırma yöntemiyle sınırlandırılmaktadır. SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanarak; demografik değişkenlerin algılanan örgütsel desteğe ve işgörenlerin performansına yönelik etkisi incelenmektedir. Ayrıca örgütsel desteğin işgörenin bireysel, örgütsel ve genel performansına yönelik etkisi de Shapiro Wilk Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi, Kruskal Wallis Test, Korelasyon Analizi ve Regresyon analizi ile değerlendirilerek elde edilen bulgular yorumlanmaktadır. Araştırmaya katılan işgörenlerin verileri neticesinde; algılanan örgütsel desteğin işgörenlerin performansına yönelik olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu elde edilen bulgulardandır. Demografik değişkenlere göre incelenen işgörenlerin toplam işyerinde çalışma süresi arttıkça örgütsel performanslarında artış olduğu, yine işgörenlerin eğitim düzeyi arttıkça algılanan örgütsel destek seviyesinin giderek düştüğü elde edilen bir diğer bulgulardandır. Anahtar Kelime: Algı, Örgüt, Örgütsel Destek, Performans, Performans Değerlendirme
Özet (Çeviri)
Today, organizations see organizational support and the performance of their employees as competitive factors. Organizations are obliged to adapt to external environmental factors such as economic, technological, political and sociological variables, while developing "these competitive elements with institutional arrangements in order to obtain better results. Therefore, organizations direct the perception of the organization in accordance with their own goals and objectives with a set of business policies and strategies. As a result of the analysis and interpretation of performance evaluations, they convey the most appropriate management style to the employees as feedback. In this thesis, it is aimed to explain the effect of perceived organizational support theory on the performance of employees. In the first part of this thesis, a literature review is carried out on the definition and concept of perceived organizational support. In the second part of the thesis, a research is carried out about the purpose of evaluating employee performance, evaluation methods, and the positive and negative situations that may occur during the evaluation period. In the third part of the thesis, the survey study chosen as the research method was conducted in the fire department under the Istanbul Municipality. This study covers the concepts of organizational support and employee performance and is limited by the research method conducted in Istanbul. By using SPSS 22.0 Statistical package program, the effect of demographic variables on perceived organizational support and performance of the employees is examined. In addition, the effects of organizational support on the individual, organizational and general performance of the employees are evaluated by using Shapiro Wilk Test, Kolmogorov-Smirnov Test, Kruskal Wallis Test, Correlation Analysis and Regression analysis, and the findings obtained are interpreted. As a result of the data obtained from the employees participating in the research, it has been observed that perceived organizational support has a positive and significant effect on the performance of the employees. Other findings are that as the total period of time worked at the organization increases, organizational performance of the employees increases as well, and the level of perceived organizational support gradually decreases as the education level of employees increases. Keyword: Perception, Organization, Organizational Support, Performance, Performance Evaluation