Bir a/r/tograf olan fotoğraf sanatı eğitimcisinin sanatsal niteliği ve mesleki yeterliklerinin öğrencilerin görsel algı ve yaratıcılıklarına etkisinin incelenmesi
An investigation of impact of artistic quality and professional qualification of a photographic art educator who is an a/r/tographer on visual perception and creativity
  1. Tez No: 667012
  2. Yazar: RUHİ OĞUZ SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞANSAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tezde, sanat temelli bir araştırma yöntemi olan a/r/tografinin, fotoğraf sanatı eğitiminde kullanımı ve etkileri araştırıldı. Fotoğraf sanatı eğitimcisi bir a/r/tografın sanatsal niteliği ve mesleki yeterliklerinin, fotoğraf dersi alan üniversite öğrencilerinin estetik beğeni, görsel algı ve yaratıcılıklarına katkısı irdelendi. Katılımcı öğretim yöntemlerinin, genelde çağdaş sanat ve tasarım eğitimcisinin, özelde de fotoğraf sanatı eğitimcisinin sanatsal niteliğinin oluşumunu nasıl etkileyeceği ve bu katma değerle artan mesleki yeterliklerinin, öğrencilerin görsel algı ve yaratıcılıklarına etkisi incelendi. Araştırma için seçilen dar alanla birebir örtüşmese bile, denenmiş geniş alan bilgi toplama araçları, alana uyarlanarak kullanıldı. Tezin çıktısıyla eşzamanlı ve bağlantılı, uygulama projesi olarak da fotoğraf sanatı eğitimcisinin merak alanı olan, konvansiyonel olarak iki boyutlu gelişen fotoğrafta boyut artırımı konusu irdelendi ve bir sanatsal etkinlik uygulama projesi olarak sergilendi. Yapılan gözlem ve ölçmelerin sonucunda, etkileşim ve katılım unsurlarının desteklediği öğrenme ortamının, öğrencilerin bilgi ve algı, teknik beceri, tasarım, araştırma ve çalışma, öz-değerlendirme yetkinliklerine, tek dönemlik (12 haftalık) bir uygulama ile yüzde 5-30 arasında olumlu etki yaptığı bulundu. Ayrıca öğrencinin öğrenme isteği, katılım tutumu, kişisel gelişim ve genel motivasyonunda, gözlemlenebilir etkiler saptandı. Bu sonuçlar ve bulguların, özellikle eğitim bilimleri ve sanat eğitimi yöntemleri alanlarında ileriye yönelik başka araştırma çalışmaları için bir başlangıç olması dilenmekte ve olası görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis for Fine Arts Proficiency (equal with PhD), the use and impact of the art-based research method a/r/tography on photographic art education is examined. The contribution of the artistry and educational qualification of an a/r/tographer on university photography students' artistic appreciation, visual perception and creativity is researched. The aim the study is to analyze the effects of the participatory teaching methods on the development of artistic qualification of modern art and design educators in general and of photographic art educators in particular, as well as the added value to educators' professional qualification and effects of the aforementioned development on the visual perception and creativity of students. Even though these tools are not typically used for narrow areas such as the subject for this research, the tried and tested wide area information collection methods were adapted for this study. Concurrently with the output of the thesis, the issue of dimensional increase of conventionally two-dimensional photographic art, which is a curiosity of the researcher, was examined and exhibited as an artistic activity application project. As a result of the observations and measurements, the learning environment supported by interaction and participation has a 5-30 percent positive effect on students' knowledge and perception, technical skills, design, research and study, and self-assessment competencies within a single-term (12-week) application. In addition, observable effects were identified in the students' desire to learn, attitude towards participation, personal development and general motivation. These results and findings are likely to be a starting point for further prospective research studies, particularly in the fields of educational sciences and arts education methods.