Kandidemi gelişen hastaların erken tanısında 1,3-beta D-glukan, mannan antijeni ve anti-mannan IgG antikorunun yeri
The role of 1,3-beta D-glucan, mannan antigen and anti-mannan IgG antigen in the early diagnosis of patients with candidemia
- Tez No: 939932
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKKOYUNLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Kandidemi, erken ve doğru teşhis edilmesi gereken, etkin tedavinin hayati öneme sahip olduğu ve ölümcül seyir gösterebilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Tanıda altın standart yöntem kan kültürüdür ancak düşük duyarlılık ve uzun sonuç verme süresine sahip olması nedeniyle etkin bir tedavinin başlanmasını geciktirebilmektedir. Bu nedenle kültür dışı hızlı tanı testlerine ihtiyaç doğmuştur. Çalışmamızın hipotezi, mannan antijeni, beta D-glukan ve anti-mannan IgG antikoru serolojik testleri ile kandidemi tanısını doğru ve hızlı bir şekilde koyarak uygun tedaviye daha erken sürede başlama düşüncesine dayanmaktadır. Çalışmamızda kandideminin erken ve doğru teşhisinde mannan antijeni, beta D-glukan ve anti-mannan IgG antikorunun etkinliğini araştırarak, klinik pratiğe olan katkılarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Eylül 2024 ve Şubat 2025 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) ve kliniklerde yatan 18 yaş ve üzeri 34 kandidemi hastası, kontrol grubu olarak 27 bakteriyemi hastası ve 27 sağlıklı kişi incelendi. Çalışma ve kontrol gruplarındaki olgulardan elde edilen serum örneklerinde mannan antijeni, beta D-glukan ve anti-mannan IgG antikoru düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Candidemia is an infectious disease that requires early and accurate diagnosis, effective treatment has vital importance and can be fatal. The gold standard method in diagnosis is blood culture, but it may delay the initiation of an effective treatment due to its low sensitivity and resulting period. Therefore, rapid diagnostic tests other than culture are needed. The hypothesis of our study is based on the idea that serologic tests for mannan antigen, beta D-glucan and anti-mannan IgG antibody can accurately and rapidly diagnose candidemia and start appropriate treatment earlier. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of mannan antigen, beta D-glucan and anti-mannan IgG antibody in the early and accurate diagnosis of candidemia and to reveal their contribution to clinical practice. Materials and Methods: Between September 2024 and February 2025, 34 candidemia patients aged 18 years and older who were hospitalised in the intensive care unit (ICU) and inpatient clinics at Bezmialem Vakif University Faculty of Medicine Hospital, 27 bacteraemia patients and 27 healthy volunteers were examined as the control group. Mannan antigen, beta D-glucan and anti-mannan IgG antibody levels were measured by ELISA in serum samples obtained from patients in the study and control groups.