The frequency and type of lexical errors in the argumentative essays of Turkish EFL teacher candidates
Türk İngilizce öğretmeni adaylarının tartışmacı kompozisyonlarındaki kelime hatalarının sıklığı ve türleri
  1. Tez No: 667192
  2. Yazar: NADİRE ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin yazdıkları tartışmacı (argumentative) kompozisyonlardaki hataları belirlemek, kategorilere ayırmak ve kelime özellikleri, kelime hataları ile metinlerin toplam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma için gerekli olan veri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü birinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin tartışmacı kompozisyon türündeki yazılı çalışmalardan toplanmıştır. Kelime hataları Schmitt ve Hemchua'nın (2006) taksonomisi kullanılarak belirlenmiş ve kategorilere ayrılmıştır. Kelime özellikleri, Lexical Frequency Profile, Wordsmith Tools Keywords programı ve Flesch-Kincaid Readibility testleri kullanılarak incelenmiştir. Toplanan veriler istatistiksel yöntemler kullanılarak incelenmiş ve aralarındaki ilişkiye bakılmıştır. Sonuçlara göre, Türk İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencileri daha çok anlamsal hata yapmış ve bunların da büyük çoğunluğunun anlamsal kelime seçiminde olduğu gözlenmiştir. Kelime özellikleri ve hatalarının öğrencilerin kompozisyonlarındaki toplam kaliteye etkisi incelendiğinde ise kelime hatalarının yazma ve kelime bölümü notunu etkilediği gözlemlenmiş. Fakat, katılımcıların sınıfının kelime hata sayısı, toplam yazma notu, kelime notu, okunabilirlik derecesi ve sözcük yoğunluğu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify and categorize the lexical errors in the argumentative essays of Turkish students studying English Language Teaching, and then examine the relationship between lexical errors, lexical features and overall quality of writing. The data were collected from argumentative essays written by the first and third-year students of the English Language Teaching Department, Eskişehir Osmangazi University, Turkey. The participants' lexical errors were identified and categorized using Schmitt and Hemchua's (2006) taxonomy. The lexical features were examined using the Lexical Frequency Profile (LFP), the Wordsmith Tools Keywords program and the Flesch-Kincaid Readability tests. The participants' lexical errors, lexical features and overall writing scores were analyzed using statistical methods, and the relationship between them was examined. The results showed that the participants made more semantic errors than formal errors, and most of these errors were in the semantic word selection category. In terms of the effects of lexical features and errors on the overall quality of writings, lexical errors were proved to affect the total writing score and the vocabulary part score. However, the participants' year of study did not have a statistically significant effect on the number of lexical errors, total writing score, vocabulary part score, readability ease score or lexical density.