Üniversite öğrencilerinin human papillomavirus (HPV) ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumları
Knowledge levels and attitudes of university students about human papillomavirus (HPV) and HPV vaccine
  1. Tez No: 667206
  2. Yazar: BETÜL ALPER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Akdeniz Üniversitesi'nde eğitim gören üniversite öğrencilerinin HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını belirlemek ve bu konudaki farkındalığı artırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel olarak tasarlanan araştırmamızda anketler internet üzerinden uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi bilgisayar ortamında SPSS 20.0 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Değişkenlerin normallik dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Normal dağılıma uyan değişkenlerin ikiden fazla grup analizlerinde tek yönlü varyans analizi ve ikili grup karşılaştırmalarında Student t testi kullanılmıştır. Normal dağılıma uymayan değişkenlerin ikiden fazla grup analizlerinde ise Kruskal Wallis testi ve ikili grup karşılaştırmalarında da Mann Whitney U testi, kategorik verilerin karşılaştırmasında ise Ki-Kare Testi kullanılmıştır. Ölçümle elde edilen veriler aritmetik ortalama ± standart sapma (SD), sayımla elde edilen veriler ise sayı (%) olarak gösterilmiştir. Öğrencilere uygulanan HPV Bilgi Ölçeği'nin Cronbach alfa değeri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to determine the knowledge levels and attitudes of university students studying at Akdeniz University about HPV and HPV vaccine and to increase awareness on this issue. Method: Questionnaires in our study, which was designed as a descriptive cross-sectional, were applied over the internet. The evaluation of the obtained data was made using the SPSS 20.0 statistical program in computer environment. The distribution of normality of the variables was examined using the Kolmogorov-Smirnov test. One-way analysis of variance was used in the analysis of more than two groups of variables that fit the normal distribution, and Student's t test was used for pairwise group comparisons. In the analysis of more than two groups of variables that do not conform to normal distribution, the Kruskal Wallis test and the Mann Whitney U test were used for pairwise group comparisons, and the Chi-Square Test was used for comparing categorical data. The data obtained by the measurement are shown as arithmetic mean ± standard deviation (SD), and the data obtained by counting are shown as number (%). Cronbach alpha value of HPV Knowledge Scale applied to students was calculated.