Perioperatif dönemde anneye uygulanan opioid analjeziklerin yenidoğan sarılığına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of perioperative opioidanalgesics administered to mothers on neonatal jaundice
- Tez No: 983722
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM RUMELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sezaryen ile doğan yenidoğanlarda perioperatif dönemde anneye uygulanan anestezi yöntemleri ve analjeziklerin neonatal bilirubin metabolizması üzerindeki etkilerini değerlendirmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem Sezaryen ile doğum yapan 2750 gebenin dosyası incelendi. Bilirubin değerleri Yenidoğan Kliniği tarafından takip edilmiş 725 bebek çalışmaya dahil edildi. Yenidoğanların gebelik haftası, bebeklerin kilosu, umblikal kord pH değeri ile 24. ve 72. saat total bilirubin düzeyleri kaydedildi. Yenidoğanlar, annelerine uygulanan anestezi yöntemine göre spinal ve genel anestezi grupları olarak; annede kullanılan analjezik ilaç protokolüne göre ise, yalnızca opioid uygulananlar ve opioid ile non-opioid kombinasyonu uygulananlar gruplara ayrıldı. Hiperbilirubinemi nedeniyle yatışı yapılanlar ayrıca incelendi. Yirmidördüncü saat bilirubin değeri ≥ 8 mg/dl olan ve yetmiş ikinci saat bilirubin değeri ≥ 16 mg/dl olan yenidoğanlar yüksek bilirubin seviyesine sahip olarak değerlendirildi. İstatistiksel olarak p<0,05 anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular Annelere uygulanan anestezi yöntemi ve analjezik ilaç kullanımına göre bakıldığında grupların demografik verileri arasında istatistiksel fark saptanmadı (p>0,05). Yenidoğanların %9,1'inde (n:65) 24. saatte, %3,9'unda (n:10) 72. saatte yüksek bilirubin değerleri tespit edildi. Anneye uygulanan anestezi yöntemine göre ve analjezik ilaç gruplarına göre ortalama 24. ve 72. saat bilirubin değerleri açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı(p>0,05). Yatışı yapılan ve yapılmayan yenidoğanlar karşılaştırıldığında; gebelik haftası, bebek kilosu ve kordon pH değerleri açısından gruplar arasında istatiksel olarak fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç Çalışmamız, anneye uygulanan anestezi yöntemi ve annede analjezik kullanımının yenidoğan bilirubin düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Bireysel metabolik faktörler (genetik polimorfizmler, beslenme) ve postnatal koşulların hiperbilirubinemi gelişiminde daha belirleyici olabileceği kanısındayız. Hiperbilirubinemi multifaktöriyel bir süreç olduğu için, genetik varyantların ve postnatal beslenme stratejilerinin de değerlendirildiği prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of anesthetic techniques and analgesics administered to mothers during the perioperative period on neonatal bilirubin metabolism in infants delivered via cesarean section. Materials and Methods Medical records of 2,750 pregnant women who delivered via cesarean section were reviewed. A total of 725 neonates whose bilirubin levels were monitored by the Neonatology Clinic were included in the study. Gestational age, birth weight, umbilical cord pH, and total bilirubin levels at 24 and 72 hours were recorded. Neonates were categorized according to the maternal anesthesia technique spinal vs. general anesthesia and the analgesic regimen opioid only vs. opioid + non-opioid combination. Newborns who required hospitalization due to hyperbilirubinemia were also evaluated. A bilirubin level ≥8 mg/dL at 24 hours or ≥16 mg/dL at 72 hours was defined as elevated. A p- value <0.05 was considered statistically significant. Results No statistically significant differences were found in the demographic characteristics of the neonates across the anesthesia or analgesic groups (p>0.05). Elevated bilirubin levels were detected in 9.1% (n=65) of neonates at 24 hours and in 3.9% (n=10) at 72 hours. No significant differences were found in mean 24- and 72-hour bilirubin levels based on the type of maternal anesthesia or analgesic protocol used (p>0.05). Additionally, no significant differences in gestational age, birth weight, or umbilical cord pH were observed between hospitalized and non-hospitalized neonates (p>0.05). 10 Conclusion This study found no statistically significant impact of maternal anesthesia technique or perioperative analgesic use on neonatal bilirubin levels. Individual metabolic factors such as genetic polymorphisms and feeding practices may play a more prominent role in the development of hyperbilirubinemia. Given the multifactorial nature of neonatal jaundice, further prospective studies that also evaluate genetic variants and postnatal nutritional strategies are warranted.