İkonografik görsellerin anlam ve sembolleri üzerine sanat temelli eğitim araştırma yöntemi: A/r/tografi
Art-based education research method on the meaning and symbols of iconographic visuals: A/r/tography
  1. Tez No: 667251
  2. Yazar: AYSEL DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. METİN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kişisel sanatsal sorgulamalar çerçevesinde görsel kültürel kodlar barındıran Kapadokya kiliselerinde yer alan“İkonografik görsellerin anlam ve sembolleri”uygulama odaklı sanat temelli bir eğitim araştırma yöntemi olan A/r/tografi yöntemiyle incelenmiştir. Sanat eğitimi uygulamaları içeren A/r/tografi yöntemi ile katılımcının farklı disiplinleri işe koşarak tezin konusu kapsamında görselleri yorumlaması üzerine bir çalışma oluşturulmuştur. Kapadokya kiliselerinde yer alan ikonografik görsellerin anlam ve sembolleri göstergebilimsel analiz yöntemiyle“Alıntılama tasarımı”bölümünde yorumlanmıştır. Elde edilen veriler ve verilere yönelik sorgulama süreci yapısökümsel okumalarla“Gösterilmeyen'in tasarımı”bölümünde tasarım süreciyle yansıtılmıştır. Sonrasında ise ikonografik görsellerin anlam ve sembollerine yönelik etkilenimler ve yönelimler yaşayan sorgulamalarla“Kavrayış”bölümünde anlamlandırılmıştır. Araştırmanın amacına uygun şekilde A/r/tografi yönteminin sanatçı (artist), araştırmacı (researcher) ve öğretmen/öğrenen (teacher) kimliklerinin çalışmadaki katkıları kavrayış bölümünün alt başlıklarında ifade edilerek açığa çıkarıldığı düşünülmektedir. Araştırmanın hem katılımcısı hem de araştırmacısı olma deneyiminin aktarıldığı bu çalışmada bahsedilen kimliklerin süreç içerisinde iç içe geçmeleriyle hem sanatsal sorgulamalarla tasarım yaparken hem de araştırma yaparken tasarlama süreçleri birlikte işe koşulmuştur. Bu sayade araştırmada görsel kodlar barındıran görsellerin sorgulanmasıyla sanat eğitimi çerçevesinde öğretici bir süreç olduğuna yönelik bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of personal artistic research, the“meaning and symbols of iconographic visuals”in Cappadocia churches, which contain visual cultural codes, were examined using A/r/tography method, which is an application-oriented, art-based education research method. With the A/r/tography method, which includes art education applications, a study was created on the participant's interpretation of images within the scope of the subject of the thesis by employing different disciplines. The meaning and symbols of the iconographic visuals in the Cappadocian churches are interpreted in the“Quotation design”section with the method of semiotic analysis. The obtained data and the reseach process for the data are reflected in the design process in the section“Design of the Unseen”with deconstructive readings. Afterwards, the influences and orientations towards the meaning and symbols of iconographic visuals were made meaningful in the“Understanding”section with living reseach. In accordance with the purpose of the research, it is thought that the contributions of the artist, researcher and teacher/learner (teacher) identities of the A/r/tography method in the study are expressed in the subheadings of the comprehension section. In this study, in which the experience of being both a participant and a researcher of the research was conveyed, the design processes were put to work together both when designing with artistic inquiries and while doing research, with the intertwining of the identified identities in the process. In this respect, the findings of the research were found to be an instructive process within the framework of art education by questioning the visuals that contain visual codes.