Güçlenme perspektifinde Türkiye'de kadınların çalışma hayatına katılımı konusunda bir inceleme
A research on the participation of women in working life in Turkey within perspective of empowerment
  1. Tez No: 667311
  2. Yazar: VESİLE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz dünyasında yaşanan son gelişmeler ışığında hazırlanan kalkınma planları, gerçekleşen zirveler ve konseylerde alınan kararlar; kadınların sosyal ve ekonomik yönden güçlenmelerini hedef almaktadır. Aynı zamanda aile ve toplumsal yapının güçlenmesi bakımından kadınların bireysel hak ve menfaatlerine tam erişim sağlamaları önem arz etmektedir. Bu kapsamda kadınların çalışma hayatında yer almaları onları sosyo-ekonomik açıdan güçlendireceği gibi aile içerisindeki konumlarını iyileştirecek, kadınların günümüzde yaşamakta oldukları olumsuz vakalarda pozitif yönde değişim gözlemlenebilecektir. Bu çalışmada, güçlenme bakış açısı ile konuya ilişkin kavramlar üzerinden Dünya'da ve Türkiye'de kadınların çalışma hayatına katılım durumları tarihsel süreçler içerisinde incelenmiş, kadının çalışma hayatına katılımı önündeki engellerin neler olduğuna değinilerek, kadının çalışma hayatına katılımına yönelik imzacısı olarak yer aldığımız uluslararası ve ulusal belgelerdeki yükümlülükler doğrultusunda mevzuat analizi gerçekleştirilmiş ve bu minvalde refah sistemleri kapsamında iş ve aile yaşamı uyumunu sağlamaya yönelik ülke örnekleri ile kadının çalışma hayatına katılımını artırıcı farklı uygulamaların neler olabileceği sorusu üzerinde durulmuş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the light of the latest developments in today's world; development plans, summits and decisions which are taken in councils are aimed social and economic empowerment of women. At the same time, it is important that women have full access to their individual rights and interests in terms of strengthening the family and social structure. In this context, the active participation of women in working life will strengthen them socio-economically and improve their position in the family so that positive improvement can be observed in the negative cases of women which are living today. In this study with empowerment perspective which is related to the topic, situation of women's participation working life in the World and Turkey historically were examined. In this manner what are the barriers to women's participation in working life were mentioned. In line with the obligations in the international and national documents that we have signed as the signatory for the participation of women in the working life have been analyzed. The examples of countries aiming at adaptation work and family life within the scope of welfare systems and the question of different practices that increase women's participation in working life were discussed and at the end of the study, suggestions were developed within this framework.