Sürdürülebilir sanat endüstrisi ve çağdaş sanat eserlerinde fiyatlandırmaya etki eden faktörlerin istatistiksel analizi
Sustainable art industry and a statistical analysis of the factors influencing the pricing of contemporary artworks
  1. Tez No: 667356
  2. Yazar: ZEYNEP TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET KORHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sanat endüstrisinde sürdürülebilir üretim için, yani sanatçıların kariyerlerine devam edip yaratıcı eserler üretebilmeleri için, ürettikleri sanat eserlerinden belirli oranda kazanç sağlamaları gerekmektedir. Ancak, sanat endüstrisi son yıllarda oldukça gelişmesine rağmen, sanat eserlerinde fiyatlandırmanın nasıl olduğu ve buna etki eden faktörlerin neler olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışma ile sanatçılara olduğu kadar küratörlere, galericilere ve koleksiyonerlere de rehberlik etmek amacıyla İstanbul'da bulunan bir çağdaş sanat galerisinden alınan verilere dayanarak sanat eserlerinde fiyatlandırmaya etki eden temel faktörler belirlenmiş ve bu faktörlerden hangilerinin önemli olduğu, fiyatı ne yönde değiştirdiği gibi hususlar istatistiksel olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Yapılan analizlerde eser fiyatlarının yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi ve isim ya da tanınırlık gibi sanatçı spesifik faktörlerin yanısıra kullanılan teknik, edisyon sayısı ve fiziksel boyut gibi eser spesifik faktörlere de bağlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable production in art industry requires artists to make certain amount of money from their works so that they can continue their careers and produce creative artworks. Despite the fact that the art industry has developed significantly in recent years, how the art pricing works and the factors affecting it are not fully known. With this study, in order to guide curators, gallery owners and collectors, as well as artists, the main factors influencing the pricing of artworks are determined based on a data set received from a contemporary art gallery located in Istanbul. Considerations such as which of these factors are significant and in which ways they change the prices are studied from a statistical standpoint. In the analyses, it is observed that artwork prices highly depend on the artwork specific factors including the technique used, number of edition and physical size in addition to the artist related factors including age, gender, level of education, and the name or reputation.