Karbonik anhidraz inhibitörlerinin Drosophila melanogaster'in bazı gelişimsel özellikleri üzerine etkileri
Effects of carbonic anhydrase inhibitors on some developmental characteristics of Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 667425
  2. Yazar: DUYGU FATMA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada yeni sentezlenmiş bir sülfonamit olan, 2a ve 6a bileşiğinin Drosophila melanogaster'in F1 ve F2 neslinde ergin birey çıkışı, fenotipik özellikleri, eşey oranı ve metamorfoz süresine etkileri incelenmiştir. Ki değeri baz alınarak üç farklı konsantrasyonda 2a bileşiği (2,12 μL, 4,25 μL ve 8,5 μL) ve 6a bileşiği (0,47 μL, 0,94 μL ve 1,88 μL) beslenme yoluyla uygulanmış, F1 ve F2 nesline ait veriler elde edilmiştir. 2a bileşiği F1 neslinde toksik bir etki yapmamıştır. F1 neslinin 6a bileşiğinde ise, en düşük konsantrasyonlarında (0,47 μL ve 0,94 μL) birey sayısı ve anormal birey sayısı azalmıştır. 2a bileşiği F2 neslinde en yüksek konsantrasyonda (8,5 μL) birey sayısı azaltırken, anormal birey sayısını arttırmıştır. 6a bileşiği F2 neslinde ise en düşük ve en yüksek konsantrasyonları (0,47 μL ve 1,88 μL) fenotipik anormalliklere neden olmuştur. Öte yandan F2 neslinin pozitif kontrol grubunda (10 mM NaAsO2) birey sayısı artmıştır. Sadece parental bireylere uygulama yapılmıştır, dolayısıyla F2 nesli maddeyle temas etmeden elde edilen nesildir. Bu nedenle F2 neslinde gözlenen etki kalıtsal mutasyona atfedilebilir. 2a bileşiği eşey oranında her iki nesilde de toksik bir etki tespit edilmemiştir. Cinsiyete bağlı bir etkisi olmadığı ifade edilebilir. 6a bileşiği her iki nesilde eşey oranında sapmalara neden olmuştur. Her iki bileşikte F1 ve F2 neslinde, metamorfoz süresini etkilemediği gözlenmiştir. Bulgular neticesinde, 2a ve 6a bileşiğinin gelecekte umut verici terapötik ajan olabileceği ifade edilebilir. Her iki bileşiğin ilaç etken maddesi olarak kullanılma potansiyeline sahip olabileceğini ifade etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 2a and 6a compounds, newly synthesized sulfonamides, on adult individual output, phenotypic characteristics, sex ratio and metamorphosis duration of Drosophila melanogaster in F1 and F2 generation were investigated. Based on the Chi value, 2a compound (2,12 μL, 4,25 μL and 8,5 μL) and 6a compound (0,47 μL, 0,94 μL and 1,88 μL) were administered through nutrition in three different concentrations, and data about F1 and F2 generation were obtained. 2a compound did not have a toxic effect on the F1 generation. In the 6a compound of the F1 generation, the number of individuals and the number of abnormal individuals decreased at its lowest concentrations (0,47 μL and 0,94 μL). 2a compound decreased the number of individuals at the highest concentration (8,5 μL) in the F2 generation and increased the number of abnormal individuals. The lowest and highest concentrations (0,47 μL and 1.88 μL) of 6a compound in the F2 generation caused phenotypic abnormalities. On the other hand, the number of individuals increased in the positive control group (10 mM NaAsO2) of the F2 generation. Only parental individuals were treated, so the F2 generation is the generation obtained without contact with the substance. Therefore, the effect observed in the F2 generation can be attributed to hereditary mutation. No toxic effect was detected in both sexes in the sex ratio of 2a compound. It can be said that it does not have a gender-related effect. 6a compound caused deviations in the sex ratio in both generations. It was observed that both compounds did not affect metamorphosis duration in F1 and F2 generation. As a result of the findings, it can be stated that 2a and 6a compounds may be the promising therapeutic agents in the future. It is possible to state that both compounds may have the potential to be used as drug agents.