Çağdaş ve tarihi Türk lehçeleri interaktif platformu
Interactive platform of modern and historical Turkic languages
  1. Tez No: 667516
  2. Yazar: SALİH ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sürekli ve çok hızlı gelişmekte bilişim teknolojisi dil incelemelerinde de yoğun olarak kullanılmakta, özellikle bilgisayar bilimleri ile dilbilim iş birliği yapması sonucu yeni araştırma alanları ortaya çıkmaktadır. Yirmiyi aşkın yazı dilini ve pek çok konuşma varyantını içine alan ve geniş bir coğrafyada milyonlarca insanlar tarafından konuşan Türk dilleri pek çok araştırmaya konu olmaktadır. Ancak yeni teknolojilerle Türk dili araştırmalarının birleştirilmesinde, ciddi eksiklikler vardır. Oysa eğitim ve araştırma imkânlarını güçlendirmek için Türk dili araştırmalarında teknoloji kullanımı vazgeçilmez durumdadır. Bir deneme olarak bu tezde, Türk dilleri ve Türkoloji anlamında araştırma, alan araştırması verileri, sözlükler gibi değişik türden işlenmiş veya ham verinin bir araya getirilip yayınlanabileceği interaktif bir platformun hazırlanması amaçlanmaktadır. Bu platform sayesinde araştırmacıların ve öğrencilerin bilgiye daha kolay ulaşma imkanı olacak, farklı Türk dillerinde verilerin yer almasıyla da birbirine ekonomik ve kültürel olarak yakınlaşan Türk dil ve lehçelerini konuşanların birbirlerini daha iyi anlamlarına da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Information Technologies, constantly and rapidly developing, are extensively being used in language studies and new research areas are emerging as a result of the cooperation between computer science and linguistics. Turkic Languages, with more than twenty written languages and millions of speakers in very large geographical area, are study fields in many linguistic researches. However, there are serious inadequacy to combine new technologies and study of Turkic Languages. Whereas, use of technology in Turkic Language research is indispensable in order to strengthen educational materials and research opportunities. In this thesis, as an experiment, it is aimed to create an interactive platform where different types of processed or raw data such as studies, field research data, dictionaries of Turkic languages and Turcology will be brought together and published. With this platform, researchers and students will have the opportunity to access information more easily. Besides all these, with the availability of types of data in different Turkish languages, it will also contribute to a better understanding of the speakers of Turkic Languages, which are economically and culturally close to each other.