Kolon kanseri tanılı hastalarda kemoterapi sürecinde fizyoterapi ev programının, kemoterapi toksisitesi, kas kuvveti, duyu, denge ve endurans üzerine etkisi
The effect of physiotherapy program on chemotherapy symptoms, toxicity, hematopoiesis, muscle strength, sensation, balance and endurance in patients undergoing chemotherapy
  1. Tez No: 667520
  2. Yazar: FATMA BÜŞRA BENGÜBOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı ilk defa kemoterapi uygulanan kolon kanseri tanılı hastalarda, 12 hafta süresince fizyoterapi ev programının toksisite, kas kuvveti ve enduransı, denge ve duyu üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya kolon kanseri tanısı almış ve adjuvan kemoterapi uygulanmasına karar verilen 14 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak müdahale (n:7) ve kontrol (n:7) olarak ayrıldı.Bütün hastalara kemoterapi dönemine yönelik bilgilendirme yapıldı.Müdahale grubuna buna ek olarak egzersiz ve yürüyüş, denge ve duyu eğitimi verildi.Hastalar her hafta fizyoterapist tarafından telefonla aranarak takip edildi. Hastalar ilk kemoterapi küründe ve 12. haftadaki değerlendirildi. Hastaların kas kuvveti ve enduransı, hafif dokunma- derin basınç ve iki nokta ayrımı duyuları ve denge değerlendirmeleri sırası ile manuel kas testi, 30sn kalk otur testi, Semmes Weinstein Monoflaman testi ve esteziometre, tek ayak üzerinde durma testleri ile değerlendirildi. Her kürde kemoterapiye bağlı semptomları, toksisiteyi ve kan değerleri sırasıyla,“Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği”,“NCI- Olumsuz Olaylar için Ortak Terminoloji Kriterleri Version 5.0”ve rutin takip için alınan kan analizleri kaydedildi. MSDÖ değerinde grup, zaman, grupların zamana göre kontrol grubundaki anlamlı artış tespit edildi. Tedavi sonrasında diyare, bulantı, ağız kuruluğu, artralji ve yorgunluk müdahale grubunda azalırken kontrol grubunda arttı.Ayrıca kontrol grubunda bilateral İliopsoas ve Quadriseps kas kuvvetinde anlamlı azalma ve müdahale grubunda bilateral İliopsoas kas kuvvetinde anlamlı artış bulundu. 30 sn otur kalk ve tek ayak üzerinde durma testinde kontrol grubundaki azalma anlamlı bulundu.SMWT ve esteziometre değerleri kontrol grubunda el ve ayaklarda belirlenen bölgelerde eşik değerleri artarak, duyu kaybı anlamlı olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of home physiotherapy program on toxicity, muscle strength and endurance, balance and sensation for 12 weeks in patients diagnosed with colon cancer for the first time.14 patients who were diagnosed with colon cancer and decided to undergo adjuvant chemotherapy were included in the study.The patients were randomly divided as intervention (n:7) and control (n:7) groups.The patients in control group were informed about chemotherapy period.The intervention group was taught exercises and walking, balance and sensory training additionally.Physiotherapist called patients and followed up patients every week regularly.The patients were assessed in the first course of chemotherapy and at the 12th week. Patients muscle strength and endurance, sensory and balance were assessed with manual muscle test, 30sec. chair stand test, Semmes Weinstein Monoflaman test and aesthesiometer, one foot standing test, respectively.In the cycle of each cure received for 12 weeks the chemotherapy related symptoms, toxicity,and blood values were respectively measured with“Memorial Symptom Assessment Scale ”,“NCI- Common Terminology Criteria for Adverse Events Version 5.0”and routinly taken blood analysis were reported. After treatment, diarrhea, nausea, dry mouth, arthralgia and fatigue decreased in the intervention group and increased in the control group. Decrease in Iliopsoas and Quadriceps muscle strength in the control group, and increase in the Iliopsoas muscle strength in the intervention group were significant.The decrease in the control group was significant in the onefoot test and 30sec chair stand test.In the SMWT control group, threshold values were increased in the areas determined in the hands and feet, and sensory loss was found to be significant.The decrease in platelet values was determined according to time and group-time variable.