Kent içi ulaşım uygulamalarında enerji verimli ulaşım Kocaeli Akçaray örneği
Example of energy efficient transportation in urban transportation application Kocaeli Akçaray
  1. Tez No: 667535
  2. Yazar: SERHAT TAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hafif raylı sistemler sürdürülebilir, enerji tüketimi açısından tasarruflu ve çevre dostu olup artan trafik yoğunluğuna çözüm sunabilen iyi bir toplu taşımacılık alternatifidir. 2017 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştirak firmalarından olan Ulaşımpark Ulaştırma Hizmetleri Tic. A.Ş. tarafından Kocaeli'nde toplu taşımacılık adına bir ilk olan Akçaray tramvay hattı hayata geçirilmiştir. Bu tez çalışmasında, enerji maliyet performans analizi için Akçaray hattında kullanılan 18 adet tramvay ve Ulaşımpark Ulaştırma Hizmetleri Tic. A.Ş.'ye ait olan 336 adet otobüsün karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma yolcu başına birim enerji giderleri, bakım onarım giderleri, çevre emisyon maliyet hesaplamalarına göre irdelenmiştir. Bu kapsamda detaylı tüm maliyetlerle birlikte otobüsün birim enerji yolcu maliyeti 1,87 TL/yolcu iken Akçaray'da bu değer 0,54 TL/yolcu'dur. Akçaray ile ulaşım sayesinde 8.922.564,35 TL/yıl tasarruf yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Light rail systems are sustainable, energy-efficient and environmentally friendly transport alternatives that can provide solutions to increasing traffic congestion. Akçaray tram line, which is the first light rail system in Kocaeli, was implemented by the Kocaeli Ulaşımpark Transportation Services Inc., one of the subsidiaries of Kocaeli Metropolitan Municipality, in 2017. In this thesis, the comparison of 18 trams used on the Akçaray line and 336 buses belonging to Ulaşımpark Transportation Services Inc. was made for energy cost performance analysis. This comparison is analyzed according to unit energy costs per passenger, maintenance-repair costs and environmental emission cost calculations. In this context, the unit energy passenger cost of the bus with all the detailed costs is 1,87 TL per passenger whereas in Akçaray this value is 0.54 TL per passenger. Thanks to transportation with Akçaray 8.922.564,35TL per year is saved.