Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında plazma aterojenik indeks ile mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki ve etki eden faktörler
The relationship between plasma atherogenic index and microvascular complications in patients with TYPE 2 diabetes mellitus and the affecting factors
- Tez No: 738145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus epidemik oranlara ulaşmış kronik bir hastalık olmanın yanında yol açtığı mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar nedeniyle önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Dislipideminin diyabetin mikrovasküler komplikasyonlarının ilerlemesine katkıda bulunduğu düşünülmekte ve aterojenitenin yeni bir göstergesi olan plazma aterojenik indeksin (PAİ) komplikasyon gelişimi ile ilişkisi araştırılmaya devam edilmektedir. Araştırmamızda Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında plazma aterojenik indeks ile mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki ve etki eden faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma olgu-kontrol türünde bir çalışma olup Diyabet Aile Hekimliği Polikliniği'nde takipli olan 110 retinopati tanılı ve 220 benzer cinsiyet, yaş, diyabet süresi ve HbA1c seviyelerine sahip mikrovasküler komplikasyon gelişmemiş Tip 2 diyabetli hastayla yapılmıştır. Katılımcıların rutin laboratuvar tetkikleri ve mikrovasküler komplikasyon gelişme durumu kaydedilmiş, plazma aterojenik indeks log (trigliserit/ HDL kolesterol) (plazma trigliserit düzeyinin HDL kolesterol düzeyine oranının 10 tabanında logaritması) formülü ile hesaplanmıştır. PAİ değerinin 0,24 olması artmış risk olarak değerlendirilmiştir. Hepatik steatoz indeks (HSI) 8× (ALT/AST oranı) + BKİ (kadın cinsiyet: +2, DM tanısı olanlar: +2) formülü ile hesaplanmıştır. HSI değerinin 30'un altında olması düşük risk, 36 ve üzerinde olması yüksek risk olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus is a chronic disease that has reached epidemic proportions and is an important cause of mortality and morbidity due to microvascular and macrovascular complications. It is thought that dyslipidemia contributes to the progression of microvascular complications of diabetes, and the relationship of plasma atherogenic index (PAI), a new indicator of atherogenicity, with the development of complications continues to be investigated. In our study, it was aimed to examine the relationship between plasma atherogenic index and microvascular complications in patients with Type 2 diabetes mellitus and the affecting factors. Materials and Methods: This study is a case-control type study and was conducted with 110 patients with retinopathy and 220 patients with Type 2 diabetes who had similar gender, age, duration of diabetes and HbA1c levels and did not develop microvascular complications who were followed up in the Diabetes Family Medicine Outpatient Clinic. The routine laboratory examinations and the development of microvascular complications of the participants were recorded, and the plasma atherogenic index was calculated with the log (triglyceride/ HDL cholesterol ratio 10 base logarithm of the ratio of plasma triglyceride level to HDL cholesterol level). A PAI value of 0.24 as increased risk. Hepatic steatosis index (HSI) was calculated with the formula 8× (ALT/AST ratio) + BMI (+2, if female; +2, if diabetes mellitus). An HSI value below 30 was considered low risk, and 36 and above was considered high risk.