The applicability of federalism in Somalia
Somali'de federalizmin uygulanabilirliği
- Tez No: 667650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAĞATAY CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma; Somali'deki federalizmin uygulanabilirliğini analiz etmektedir. Karl Polanyi'nin gömülülük (embeddedness) kavramından hareketle bu çalışma, Somali'deki federalizmin uygulanabirliğinin ülkenin politik bağlamına içkin/gömülü olduğunu iddia etmektedir. Somali, Doğu Afrika'da çeyrek asırdan fazla süren savaşlar ve çatışmalarla harap olmuş bir ülkedir ve çatışmalar nedeniyle insanlar parçalanmış durumdadır. Bir sistem olarak federalleşme, 2004'ten beri Somali toplumu arasında gerginlik yaratan kilit bir konu haline gelmiştir. Bu çalışma, Somali'deki federalleşme sürecini daha iyi anlamak için nitel analiz yöntemini kullanmıştır. Birincil kaynak olarak katılımcılarla görüşmeler yapılmış ve odak grup tartışmalarına yer verilmiştir. Mogadişu ve Beletwein gibi iki büyük şehir, Somali'deki diğer eyaletler için örnek olarak temsil edildiğinden hedef nüfus, federal üye devletlerinden seçilmiştir. Çalışmanın sonucu, bazı Somalili akademisyen ve politikacıların iddia ettiği gibi federalizmin olumlu ilişkileri olduğunu gösterirken; diğerlerinin bunu yıkıcı bir fikir olduğunu yorumlayarak konuyu tartışmalı hale getirmiş olmasıdır. Bazıları federalizmi dış aktörler tarafından dayatılan bir kavram olarak anlarken; karşıt gruplar, federalizasyonun devlet restorasyonu için sürdürülebilir bir alternatif olduğunu tartışmıştır. Çalışma, çoğunluğun federal sistemin uygulanabilir bir çözüm olduğuna inandığını; çünkü ulus için uygun olan en iyi yapı türüne ulaşmanın geleceğin yeniden tasarlanması ve yönlendirilmesinden geçtiğine inandığını bulmuştur. Bu çalışma, merkezi hükümetin, federal üye devletlerin ve insanların federalizmi daha iyi anlamalarını sağlamak ve Somali'deki federal sistem üzerindeki kafa karışıklığını azaltmak için federalleşmeye yönelik yurttaşlık eğitimini ve kamu bilgisini geliştirmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores the applicability of federalism in Somalia. By relying on the concept of embeddedness, the thesis argues that applicability of federalism in Somalia is embedded in the political context of the country. Somalia is a country that has been ravaged by wars and conflicts for more than a quarter-century in eastern Africa, and its people have been fragmented due to the ongoing battles in the nation. As a system, federalization has become a key issue since 2004, which has created tension among Somali society. In order to better understand federalization and the political context, the researcher applied qualitative approach with group discussion and interviews were conducted and focus group discussions were used for primary resources. As the two major cities of Mogadishu and Beletwein are represented as a sample for the other provincial states in Somalia, the target population was selected from the federal member states. The study showed that federalism has positive relationships as some Somali academics and politicians contend, while others have interpreted it as a destructive idea, making the matter contested about it. Some understand federalism as a notion that was pushed by external actors, while the opposing groups debated that the federalization is a sustainable alternative for state restoration. The study found that the majority believes that the federal system is a viable solution because a nation would need to redesign and direct its future for the best type of structure that is suitable. This study recommends that the central government and federal member states would improve civic education and public knowledge towards federalization to decrease the confusion on the federal system in Somalia to give people a better understanding of federalism.