The use of sense-contingent subcategorization bias information by L1 and L2 English speakers in the resolution of temporary ambiguity
İngilizce ana dili ve yabancı dil konuşurlarının geçici anlam belirsizliğini çözmede anlama dayalı altulam bilgisi kullanımı
- Tez No: 667649
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Eylemlerin anlamsal özellikleri, altulam seçimlerini etkileyen en temel unsurlardandır. İngilizce ana dili ve yabancı dil konuşurlarının anlama dayalı altulam seçimlerini incelemek amacıyla, iki tümce tamamlama testi ve bir gerçek zamanlı okuma deneyi yapılmıştır. Tümce tamamlama testleri, eylemlerin anlamsal özellikleri ile olasılığa dayalı altulam seçimleri arasındaki ilişkinin, yönlendirici bağlamların olduğu ve olmadığı durumlarda her iki grubun altulam seçimlerini etkilediğini göstermiştir. Bağlam tümceleri, her iki grupta da amaçlanan eylem anlamlarını ve ilişkili altulam seçimlerini etkinleştirmiştir. İngilizce ana dili konuşurlarının bu bağlamların varlığına daha duyarlı oldukları gözlemlenmiştir. Göz izleme deneyinde ise, dolaysız tümleç/yan tümce arasında geçici anlam belirsizliği içeren hedef tümceler kullanılmıştır. Sonuçlar, tümleyicinin olmadığı tümcelerde her iki grubun okuma sürelerinin arttığını göstermiştir. Bağlam bilgisinin ise okuyucuların tümceyi ilk çözümlemesinde önemli bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. İngilizce ana dili ve yabancı dil konuşurlarının ilk olarak en yakınındakine bağlama ilkesini kullandıkları ve anlam belirsizliği taşıyan ad öbeğini hedef eylemin dolaysız tümleci olarak değerlendirdikleri gözlemlenmiştir. Bağlamın etkisi, önceki yanlış çözümlemelerin yeniden gözden geçirilme sürecinde önem kazanmıştır. Bağlam bilgisi, İngilizce yabancı dil konuşurları tarafından, ana dil konuşurlarına oranla görece daha erken kullanılmıştır. Sonuç olarak, iki grubun dil işlemleme örüntülerinin karşılaştırılması, İngilizcenin yabancı dil olarak işlemlenmesinin daha yavaş, daha zorlu ve otomatik olmayan bir süreç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Verb sense is one of the most important factors that determine the subcategorization preferences of verbs. In order to find out whether L1 and L2 English speakers make sense-contingent subcategorization preferences, two sentence production tasks and a real-time reading experiment were conducted. The results of the off-line tasks including polysemous verbs demonstrated that the relationship between sense and subcategorization probabilities influenced L1 and L2 speakers' preferences both in the absence and presence of biasing contexts. These context sentences activated the intended verb senses and the associated subcategorization frames in both groups, with L1 English speakers being more responsive to their presence. Subsequently, in the eye-tracking experiment, target sentences including a temporary ambiguity between a direct object and a sentential complement were used. The results revealed that the reading times of both L1 and L2 speakers were elevated when the complementizer that was absent, and discourse context information did not have a significant effect on the construction of their initial analyses. The processing patterns of L1 and L2 speakers indicated that they initially used the Minimal Attachment heuristic and interpreted the ambiguous noun phrases as the direct objects of the target verbs. Only marginal effects of contexts were found while readers were revising their previous misanalyses. It was also observed that the influence of discourse context information was relatively earlier in L2 processing. As a result, a comparison of the processing patterns of the two groups indicated that L2 processing is slower, less automatic and more demanding.