Eski Anadolu ve Eski Mezopotamya'da tanrıça kültleri
Goddess cults in Ancient Anatolia and Ancient Mesopotamia
  1. Tez No: 667688
  2. Yazar: KADER BAĞDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Anadolu ve Mezopotamya yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu topraklar üzerinde birçok kavim doğmuş, varlığını sürdürmüş ve yok olmuştur. Bu bölgeler çok uluslu bir yapıya sahiptir. Çok uluslu olması, dinin de çok tanrılı olmasına neden olmuştur. Hem Anadolu'da hem Mezopotamya'da birçok tanrıça inanışı oluşmuştur. Anadolu'nun en mühim tanrıçası Kibele'dir. Çayönü, Çatalhöyük, Hacılar, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Urartular ve daha pek çok medeniyet içinde kendisine yüz binlerce taraftar toplamıştır. Özellikle rahiplerinin aracılığıyla Roma ve Yunan uygarlıklarına kadar yayılım göstermiştir. Bu kadar çok taraftar toplamasının en önemli nedeni bereketi temsil etmesidir. Özellikle Anadolu coğrafyasının geçim kaynağının tarım olması Kibele'nin önemini daha da arttırmıştır. Erkekler avcılık ve toplayıcılık yaparken kadınlar tarım yapmaya ve üretmeye başlamışlardır. Bu yüzden de inançları içerisinde kadınlara tapınım olması doğaldır. İnsanlar ürettikleri ürünlerinin bereketini arttıran, Toprak Ana olarak da kabul edilen Tanrıça Kibele'ye çok önem vermişlerdir. Mezopotamya'da da birçok tanrıça varlık göstermiştir. Mezopotamya ataerkil bir yapıya sahiptir ancak din konusunda anaerkil olmuşlardır diyebiliriz. Bunun en büyük nedeni pek çok tanrıçaya sahip olmalarıdır. Bu tanrıçalar birçok tanrı doğurmuş ayrıca aşkı, savaşı ve üremeyi simgelemişlerdir. İnsanlar doğarlar, büyürler ve ölürler. Bu süreçte aşkı yaşarlar, evlat sahibi olurlar. Daha da zenginleşmek için savaşırlar. Önem verdikleri tüm değerlerin bu tanrıçalarda birleşmesi, onların inancını daha da güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolia and Mesopotamia have hosted many civilizations for centuries. Many tribes were born, survived and disappeared on these lands. These regions have a multinational structure. Being multinational has caused the religion to be polytheistic as well. Many goddess beliefs have been formed both in Anatolia and Mesopotamia. The most important goddess of Anatolia is Cybele. He gathered hundreds of thousands of supporters from Çayönü, Çatalhöyük, Hacılar, Hittites, Phrygians, Lydians, Urartians and many other civilizations. It has spread to the Roman and Greek civilizations, especially through its priests. The most important reason why it attracts so many fans is that it represents abundance. Especially the fact that the livelihood of the Anatolian geography is agriculture has increased the importance of Cybele. While men were hunting and gathering, women started farming and producing. Therefore, it is natural to worship women in their beliefs. People gave great importance to the Goddess Cybele, who increases the fertility of their products and is also accepted as Mother Earth. Many goddesses also existed in Mesopotamia. Mesopotamia has a patriarchal structure, but we can say that they have become matriarchal in religion. The biggest reason for this is that they have many goddesses. These goddesses gave birth to many gods and also symbolized love, war and procreation. People are born, grow, and die. In this process, they experience love and have children. They fight to get richer. The combination of all the values they care about in these goddesses further strengthened their faith.