1947-1998 Türkiye-Suriye ilişkileri: Güvenlik sorunu bağlamında problemler ve krizler
1947-1998 Turkey-Syria relations: Problems and crisises in the context of security issue
  1. Tez No: 667712
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DERVİŞ KILINÇKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmada, 1947-1998 yılları arasında Türkiye ile Suriye arasında güvenlik sorunu bağlamında yaşanan problemler ve krizler incelenerek, her iki ülkenin de birbirlerine karşı uyguladığı politika ve stratejiler ele alınmıştır. Çalışma neticesinde elde edilen bulgulara göre; 1947-1998 yılları arasında Türkiye ile Suriye arasında yaşanan“güvenlik sorunu”nun nedenlerinin çok köklü temellere dayandığını söyleyebiliriz. Suriye'nin Osmanlı Devleti'nden ayrılmasından itibaren Türkiye'ye karşı sürdürdüğü hasmane tutumu, 1946 yılında bağımsızlığını kazanmasından itibaren artarak devam etmiştir. Bunun yanı sıra Suriye'nin kendi içerisinde yaşadığı iç siyasi sorunlar, 1947 yılında başlayan Soğuk Savaş faktörü ve son olarak Hatay konusu ile sınır aşan sular meselesi de buna eklenince Suriye tarafından 1947-1998 yılları arasında Türkiye'ye karşı büyük güvenlik tehditleri yöneltilmiştir. Bunun sonucunda, uzun yıllar boyunca iki ülke arasında güvenlik sorunu bağlamında büyük problemler ve krizler yaşanmıştır. Ancak Türkiye'nin kararlı tutumu karşısında 1998 yılında Suriye, imzaladığı Adana Mutabakatı'yla bundan böyle Türkiye'ye karşı herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmayacağını kabul ederek imza altına almıştır. Anahtar Sözcükler Güvenlik, Soğuk Savaş, 1957 Krizi, Hatay Meselesi, Su Sorunu, PKK, 1998 Ekim Krizi.
Özet (Çeviri)
In this study, problems and crises experienced in the context of security issue between Turkey and Syria between the years 1947-1998 are examined and policies and strategies both countries have implemented against each other are discussed. According to the findings obtained as a result of the study; between the years 1947-1998 we can say that the cause of security problems between Turkey and Syria have a long-established base. Syria, which maintained a hostile attitude towards Turkey since it had left Ottoman Empire, continued to increase its hostile attitude after the country gained independence in 1946. In addition to this, because of Syria's internal political problems faced in itself, the Cold War that started in 1947 and finally the issue of Hatay and transboundary waters, major security threats were directed against Turkey by Syria between the years 1947-1998. As a result, there were major problems and crises between the two countries for many years in the context of security issue. However, in the face of Turkey's determined attitude, Syria signed the Adana Agreement with Turkey in 1998, and accepted it wouldn't pose any security threat against Turkey henceforth. Keywords Security, Cold War, 1957 Crisis, Hatay Issue, Water Problem, PKK, 1998 October Crisis.