Nötrosofik dörtlü kümeler üzerine dematel methodu
Dematel method based on neutrosophic quadruple sets
  1. Tez No: 800287
  2. Yazar: BURCU AKSUVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiğin Temelleri ve Matematiksel Lojik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez dört bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmından oluşan birinci bölümde DEMATEL metodunun, bulanık kümelerin, nötrosofik kümelerin, nötrosofik dörtlü kümelerin ve nötrosofik DEMATEL metodunun tarihi sürecine yer verildi. Genel bilgilerin yer aldığı ikinci bölümde DEMATEL metodunun, bulanık kümelerin, nötrosofik kümelerin, nötrosofik dörtlü küme türlerinin ve nötrosofik DEMATEL methodunun tanımları verildi ve özellikleri gözden geçirildi. Yapılan çalışmaların yer aldığı üçüncü bölümde ise nötrosofik dörtlü kümeler üzerine DEMATEL metodu incelendi ve algoritması gözden geçirildi. Bu yeni method elde edilirken nötrosofik DEMATEL methodunda nötrosofik sayılar yerine genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik dörtlü sayılar kullanıldı. Böylece nötrosofik kümelerin bir genellemesi olan nötrosofik dörtlü kümelerin avantajlı yanları DEMATEL metodunda kullanıldı. Ayrıca bu bölümde araç satışlarında fiyat, konfor ve yakıt kriterlerinin birbiri üzerindeki etkilerini belirlemek için nötrosofik dörtlü kümeler üzerine DEMATEL metodunun kullanıldığı bir uygulama örneği verildi. Son olarak dördüncü bölümde ise tezde elde edilen sonuçlara ve yeni çalışmalar için önerilere verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. In the first chapter, which consists of the introduction, the historical process of the DEMATEL method, fuzzy sets, neutrosophic sets, neutrosophic quadruple sets and the neutrosophic DEMATEL method is given. In the second chapter, which includes general information, the definitions of DEMATEL method, fuzzy sets, neutrosophic sets, type of neutrosophic quadruple sets and neutrosophic DEMATEL method are given and their properties are reviewed. In the third chapter, which includes the studies carried out, the DEMATEL method based on neutrosophic quadruple sets was given and its algorithm was reviewed. While obtaining this new method, generalized set valued neutrosophic quadruple numbers were used instead of neutrosophic numbers in the neutrosophic DEMATEL method. Thus, the advantageous aspects of neutrosophic quadruple sets, which are a generalization of neutrosophic sets, were used in the DEMATEL method. In addition, in this section, an application example using the DEMATEL method based on neutrosophic quadruple sets was given in order to determine the effects of price, comfort and fuel criteria on each other in vehicle sales. Finally, in the fourth chapter, the results obtained in the thesis are given and suggestions for new studies are given.