Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ve hukuki boyutunun adli bilimler açısından değerlendirilmesi
The evaluation of violence against health workers and its legal aspects in terms of forensic sciences
- Tez No: 667768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİR, DOÇ. DR. İSMAİL ÇAĞATAY ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Forensic Medicine, Law, Health Care Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İşyerinde şiddet her geçen gün dünya çapında yaygın ve endişe verici bir olgu halini almaktadır. Sağlık kurumları şiddetin yaşandığı yerlerin en başında gelmektedir. Sağlık çalışanları sözel ve fiziksel şiddetten psikososyal ve cinsel şiddete kadar farklı çeşitlerde şiddete maruz kalmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin oluşmasında hasta ve hasta yakınlarından, sağlık çalışanlarından, mevcut yasalardan, sağlık sistemi ve sağlık yöneticilerinden kaynaklı etkenler bulunmaktadır. Ülkemizde bu önemli sorunun önlenmesine yönelik yeni stratejilerin geliştirilebilmesi için öncelikle problemin gerçek boyutunun ve özelliklerinin saptanması gerekmektedir. Oysa ülkemizde bu büyük problemin çözümü tam anlamıyla bilinmemektedir. Literatürdeki araştırmalarda ise genellikle sorunun hasta veya sağlık çalışanı gibi tek boyutuna odaklanılmıştır. Bu çalışmada sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin azaltılması ve/veya ortadan kaldırılabilmesi için hastaların ve sağlık çalışanlarının görüşleri doğrultusunda sağlık yöneticilerine ve mevcut yasalara yeni çözüm önerileri sunmak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada hasta, sağlık çalışanı ve yasalar birlikte değerlendirilerek çözüm önerileri çok boyutlu olarak sunulmaktadır. Sağlık çalışanları ve hastaların konu hakkındaki düşünceleri anket yöntemiyle elde edilmiş ve veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Workplace violence is becoming a widespread and concerning phenomenon worldwide from day to day. Health institutions are at the top of the places where violence occurs. Healthcare workers are exposed to various levels of violence, from verbal and physical violence to psychosocial and sexual violence. There are reasons for violence against health workers caused by patients and their relatives, health workers, current laws, health systems, and health managers. Firstly, the real cause of the problem must be determined to develop new strategies to prevent this critical problem in our country. However, the solution to this problem in our country is not fully known. The studies in the literature generally focus on the unidimensionality of the problem, such as the patient or the health care worker. In this study, it was aimed to present new solutions to health managers and existing laws in line with the opinions of patients and health workers to reduce and/or eliminate violence against health workers. In this study, patients, health workers, and laws were evaluated together, and solutions were presented in a multidimensional way. The opinions of health workers and patients on the subject were obtained by online survey method and the data were analyzed statistically