İzmir'de görev yapan aile hekimliği asistanlarının pnömokok aşısı konusunda bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge attitudes and behaviors of family medicine assistants working in İzmir on pneumococcal vaccine
- Tez No: 667770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MELTEM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda aile hekimlerinin pnömokok aşılarıyla ilgili bilgi düzeylerine ve davranışlarına ışık tutmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitseldi. Çalışmamız, İzmir'de 15 Ekim 2020 – 15 Şubat 2021 arasında görev yapmakta olan asistan hekimler üzerinde yapıldı. Katılımcılara 17 sorusu sosyodemografik özellikler içeren ve sonraki 20 sorusu bilgi sorularından oluşan anket uygulandı. Veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak test edildi. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde değerleri gibi tanımlayıcı istatistikler, gruplar arası farkı değerlendirmek için ki-kare yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, we aimed to shed light on the knowledge levels and behaviors of family physicians about pneumococcal vaccines. Materials and Methods: Our study was descriptive and cross-sectional. Our study was carried out on assistant physicians working in İzmir between October 15, 2020 and February 15, 2021. A questionnaire consisting of 17 questions containing sociodemographic characteristics and the next 20 questions consisting of information questions was applied to the participants. The data were tested using the SPSS 22 package program. In the analysis of the data, descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, percentage values, and chi-square were used to evaluate the difference between groups.