Ekolojik krize çözüm olarak ekososyalizm
Ecosocialism as a solution to ecological crisis
- Tez No: 667794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1960'li yıllardan itibaren kimi öncü bilimsel çalışmalar aracılığıyla varlığı kanıtlanan ve ardından 1970'li yıllarla birlikte verimli bir düşünsel tartışma konusu haline gelen ekolojik kriz, günümüz siyasal düşüncesinin yeniden yapılandırılmasını gerektirecek çapta hararetli tartışmalara konu olmaktadır. Marksist gelenek bünyesinde değerlendirebileceğimiz çeşitli düşünsel yaklaşımlar, ekolojik krizin aciliyetini dikkate alan yeni bir siyasal söylem oluşturma ve buna uygun olarak bir kavram dağarcığı geliştirme gayreti içindedirler. Bu yaklaşımlardan biri olan ekososyalizm, ekolojik krizin aşılıp toplumsal yaşamın yeniden düzenlemesi söz konusu olduğunda en önemli alternatiflerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmamızda, öncelikle politik ekolojinin temel kavramlarını tartışmaya açacak, ardından da bu kavramsal temel üzerine ekolojik krizin tarihsel nedenlerini tespit etmeye çalışacağız. Son olarak ise, ekolojik krizin aşılmasında bir çözüm alternatifi olarak ekososyalizmin sunduğu toplumsal projeyi alanın temel referanslarını kullanarak inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
The ecological crisis, which has been proven through some pioneering scientific studies since the 1960s and then became a productive intellectual debate in the 1970s, is the subject of heated discussions that require the restructuring of today's political thought. Various intellectual approaches, which we can consider within the Marxist tradition, are in an effort to constract a new political discourse, that takes into account the urgency of the ecological crisis, and to develop a conceptual vocabulary accordingly. One of these approaches, ecosocialism, emerges as one of the most important alternatives, with regard to overcoming the ecological crisis and reorganizing society. In this study, we will begin by bringing the basic concepts of political ecology to discussion and attempt to identify the historical roots of the ecological crisis on this conceptual basis. Finally, we will examine the social project proposed by ecosocialism as an alternative solution in overcoming the ecological crisis, by using the main references of the field.