Profesyonel futbolcu sözleşmesinde ceza koşulu
Penalty clause in the professional football players contract
- Tez No: 1010690
- Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Huzurdaki çalışmanın konusunu doktrinde büyük çoğunlukla bir hizmet sözleşmesi türü olarak kabul edilen profesyonel futbolcu sözleşmesinde yer alabilecek ceza koşulu türleri oluşturmaktadır. Bu sözleşme türünde ne tür ceza koşullarının kullanılabildiğini anlayabilmek için profesyonel futbolcu sözleşmesi ve bu sözleşmenin doğurduğu hakları ve borçları incelemek gerekmektedir. Belirttiğimiz tespitlere ek olarak, Türk Borçlar Kanunu içinde özel olarak düzenlenmiş ceza koşulu türleri ve bunların kullanım şekillerinin irdelenmesi gündeme gelecektir. Gerçekten, ceza koşulunun bir türü olarak kabul edilen ve doktrinde dönme cezası olarak anılan kurum ceza koşuluyla tamamen farklı etkiler yaratsa da futbol uygulaması içinde son derece fazla şekilde kullanılmaktadır. Birçok FIFA ve CAS kararında anılan kuruma atıf yapılmaktadır ve bu kurumun ceza koşulu kurumundan tamamen başka ve farklı amaçlar taşıyan bir kurum olduğu kabul edilmektedir. Bu yüzden götürü tazminat kavramını da bu değerlendirme içinde ele almak gerekir. Doktrinde de genel kabul, götürü tazminat adında, tazminat hukukunun esaslarını benimseyen ve oluşması muhtemel zararın önceden öngörülerek düzenlendiği ve ceza koşulundan farklı bir kurumun olduğu yönündedir. Buna karşın yapmış olduğumuz çalışmada ortaya koyduğumuz gibi, değerinin önceden tespitinin mümkün olmadığı bir aykırılık söz konusu olduğunda, bunun için belirlenmiş olan meblağın ceza koşulu mu götürü tazminat mı olduğunun tespiti imkânsıza yakındır. Türk Borçlar Kanunu'nun 19. maddesi kapsamında yapılacak bir yorum da bu sonucu doğrular niteliktedir. Ek olarak, CAS'ın birçok kararında götürü tazminat miktarının aşırılık taşıması durumunda ceza koşulunun indirilmesini düzenleyen özel hükme başvurulduğu görülmektedir. Son olarak belirtilmelidir ki, ceza koşulunun, ceza koşulunun bir türü olarak kabul edilen ve uygulamada fesih (dönme) cezası olarak bilinen kurumun ve götürü tazminatın hizmet sözleşmesindeki kullanımının beraber incelenmesi gerekmektedir. iii Türk Borçlar Kanunu'nun 420/f.1 düzenlemesi ise sadece borçlu aleyhine ceza koşulu kararlaştırılmasını yasaklamaktadır. Bu yasağı da hesaba katınca, sadece karşılıklı borçlar, sadece kulübün borçları veya sözleşmenin sona erdirilmesine ilişkin karşılıklı olarak ceza koşulu öngörülmesinin mümkün olabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The current study consists of different penalty clauses that can be included in professional football player contracts, which are considered as a type of service contracts. In order to comprehend these kinds of contractual penalties that can be applied to these types of contracts, it is necessary to examine the professional football player and their rights and obligations stemming from this type of contract. In addition to the findings, we've highlighted and outlined, the Turkish Code of Obligations will address the specific types of penalty clauses and their application. Indeed, the institution known as the“buy-out clause”considered a type of penalty clause and referred to in doctrine as a“buy-out clause”is widely used in football practice, even though it produces completely different effects than a penalty clause. The concept of“liquidated compensation”must also be considered within this assessment, as numerous FIFA and CAS decisions refer to the aforementioned institution, and it is accepted that this institution has entirely different purposes than the penalty clause. The general consensus in the doctrine is that“liquidated compensation”, which embraces the principles of compensation law and regulates the potential damages in advance, exists as an institution distinct from the penalty clause. However, as we have demonstrated in our study, when a violation occurs whose value cannot be determined in advance, determining whether the determined amount constitutes a“penalty clause”or a“liquidated damages”is nearly impossible. An interpretation under Article 19 of the Turkish Code of Obligations also confirms this conclusion. Furthermore, many CAS decisions refer to a special provision stipulating that the penalty clause should be reduced if the“liquidated damages”amount is excessive. v Finally, it should be noted that the use of the penalty clause, the institution of a type of penalty clause known in practice as a termination penalty, and liquidated damages in a service contract should be examined together. However, article 420/F.1 of the Turkish Code of Obligations prohibits the issuance of a penalty clause solely against the debtor. Taking this prohibition into account, it would not be incorrect to conclude that it is possible to stipulate a penalty clause solely for mutual obligations, for the club's obligations, or for the termination of the contract.