The influence of AI and machine learning on consumer behavior in digital marketing in Türkiye
Yapay zeka ve makine öğrenmesinin Türkiye'de dijital pazarlamada tüketici davranışı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 928674
  2. Yazar: HAZAL KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, dijital pazarlamada Yapay Zeka (YZ) ve Makine Öğrenimi (ML) uygulamalarının Türkiye'de tüketici satın alma davranışını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Çalışma, öneri sistemleri, duygu analizi, sohbet robotları ve öngörücü analizler gibi yapay zekanın sağladığı araçları ve özellikle gelişmekte olan pazarlarda dijital pazarlama alanını nasıl yeniden yapılandırdıklarını incelemektedir. Ayrıca, bu teknolojilerin beraberinde getirdiği dikkate değer boşluklar ve etik etkiler de dikkate alınmaktadır. Araştırma, daha sonra karmaşık istatistiksel prosedürlerin kullanımıyla test edilen anketler yoluyla elde edilen bilgilerle ilişkilendirilmektedir. Çalışma, Türkiye'deki yapay zeka pazarlama stratejilerinde teknoloji, kültür ve tüketicinin oynadığı role ışık tutmuştur. Tüketici güveni, memnuniyeti ve sadakati için merkezi öneme sahip olan yenilikçiliği teşvik etmek ve etik empati ve kültürel duyarlılığı tanıtmak arasında doğru bir denge olması gerektiğini ileri sürmektedir. Bu sonuçlar, AI ve ML'nin geleneksel internet pazarlama stratejilerini, Türkiye pazarına özgü zorlukları ele almak ve hedef kitlelere ulaşmak için nasıl dönüştürebileceğine dair anlayışımızı geliştiriyor. Çalışma, Türkiye'deki AI pazarlama stratejilerinde teknoloji, kültür ve tüketicinin oynadığı role ışık tutsa da, sonuçlar bazı ortak özellikleri paylaşan uluslararası pazarlara genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how Artificial Intelligence (AI) and Machine Learning (ML) applications in digital marketing influences consumer buying behavior in Türkiye. The study investigates the tools provided by AI, such as recommendation systems, sentiment analysis and, predictive analytics and how they restructure the digital marketing domain, especially in the emerging markets. Furthermore, the remarkable gaps and, ethical implications that these technologies come with are also taken into consideration. The research correlates with the information obtained via surveys which are then tested through use of statistical procedures. The study has shed light on the role played by technology, culture, and the consumer in the AI marketing strategies in Türkiye. It suggests there must be a right equilibrium between fostering innovation and introducing ethical empathy and cultural sensitivity which are central to consumers trust, satisfaction, and loyalty. These findings enhance our understanding of how AI and ML can transform traditional Internet marketing strategies to address challenges and target audiences specific to the Turkish market. Although the study has shed light on the role played by technology, culture, and the consumer in the AI marketing strategies in Türkiye, the results can be extended to the international markets that share some common characteristics.