Beliren yetişkinlik dönemindeki suriyeli göçmenlerin kariyer ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determining carrer needs of Syrian immigrants in emerging adulthood period
- Tez No: 667937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN EŞİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlik dönemindeki Suriyeli göçmenlerin kariyer ihtiyaçlarını derinlemesine incelemektir. Göçmenlerin kariyer ihtiyaçları, kuramsal açıdan sosyal bilişsel kariyer kuramı çerçevesinden incelenmiştir. Kuramsal bağlamda göçmenlerin görüşlerinden elde edilen kariyer destekleri ve kariyer engellerinin, kariyer ihtiyaçlarını oluşturma gücü üzerinde detaylı incelemeler yapılmıştır. Araştırma kapsamında nitel araştırma biçimlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Örneklem seçimi için amaçsal örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem kullanılmıştır. Bu kapsamda Türkiye'ye göç etmiş ve beliren yetişkinlik gelişim döneminde bulunan 18-25 yaş arasındaki 6 kadın, 6 erkek ile görüşmeler yapılmıştır. Veriler ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“Beliren Yetişkinlik Dönemindeki Suriyeli Göçmenlerin Kariyer İhtiyaçları Görüşme Formu”kullanılmıştır. Katılımcılar tarafından belirtilen kariyer ihtiyaçları; yasal, kişisel, mesleki, eğitim, rehberlik ve kültürel ihtiyaçlardan oluşmuştur. Yoğun olarak Suriyeli göçmenler için kariyer ihtiyaçlarını oluşturan temalar ise yasal ve kişisel ihtiyaçlardır. 18-25 yaş aralığındaki Suriyeli göçmenlerin kariyer hedeflerine ulaşmaları noktasında belirlenen ihtiyaçlar: vatandaşlık ihtiyacı, çalışma izni ihtiyacı, düşük ücret alma, sigorta ihtiyacı, yasal hak/kanun ihtiyacı, belge/transkript/denklik ihtiyacı, üniversitelerde kontenjan ihtiyacı, maddi engeller ve destekler, dil yeterliliği, aile desteği, iş fırsatlarına erişme ihtiyacı, iş arama ve cv hazırlama becerisi, eğitim sistemine uyum ihtiyacı ve yönlendirilme/bilgilendirilme yönünden uzman desteğinden oluşmaktadır. Ayrıca üniversite eğitimine devam eden ve eğitim hayatına devam etmeyerek serbest mesleklerde çalışan Suriyeli göçmenlerin kariyer ihtiyaçlarının farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the career needs of Syrian refugees in adulthood as a result of in-depth examinations. The career needs of refugees have been examined theoretically within the framework of social cognitive career theory. In the theoretical context, detailed studies have been made on career support and career barriers obtained from the views of refugees on the ability of creating career needs. While creating the sample, criterion sampling design which is one of the purposeful sampling methods was usedWithin this scope, 6 women, 6 men between the ages of 18-25 were interviewed who have immigrated to Turkey during the development of emerging adulthood. Participants consist of 12 people and 9 of them continue their university education and 3 of the them are self-employed. Phenomenology design, one of the qualitative research forms, was used in the research. The data were analyzed by content analysis method. The“Career Needs Interview Form of Syrian Refugees in the Emerging Adulthood Period”developed by the researcher was used as the data collection tool. Career needs stated by the participants; consists of legal, personal, professional, educational, guidance and cultural needs. Themes that predominantly constitute career needs for Syrian refugees are legal and personal needs. The needs which are determined for Syrian refugees between the ages of 18-25 to achieve their career goals are: citizenship need, work permit need, low wage, insurance need, legal rights / legal need, document / transcript / equivalence need, quota need in universities, financial barriers and supports, language proficiency, family support, need of accessing job opportunities, job search and CV preparation skills, need of adapting to the education system and expert support in terms of guidance / information. In addition, it has been determined that the career needs of Syrian refugees who continue their university education and work in self-employment have differed from each other.