Duygusal emeğin çalışan iyi oluşuna etkisi
The effect of emotional labor on employee well-being
- Tez No: 667985
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Duygusal emek bir işletmenin amaçlarını gerçekleştirmek için çalışanlarının fiziksel ve zihinsel emek göstermesinin yanında duygularını da bilinçli bir şekilde bastırması ya da dışavurumunu ifade etmektedir. Çalışan iyi oluşu hali ise bireyin yaşamsal, psikolojik ve çalışma hayatındaki iyi oluşların bütününü belirtmektedir. Bu çalışmanın amacı çalışanların duygusal emek davranışlarının iyi oluş hallerine etkisini incelemektir. Hipotez içeren açıklayıcı çalışmada hizmet sektöründeki 233 işgören üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Bulgulara göre yüzeysel rol yapmanın ve samimi davranışın hem yaşamsal iyi oluşu hem de psikolojik iyi oluşu pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği; derinden rol yapmanın ise yaşamsal iyi oluşu ve psikolojik iyi oluşu anlamlı olarak etkilemediği ortaya çıkmıştır. Yine sadece samimi davranışın işle ilgili iyi oluşu pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği; yüzeysel ve derinden rol yapmanın işle ilgili iyi oluşa etkisinin anlamlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Sonuçta, ilerleyen çalışmalar için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional labor refers to the conscious suppression or expression of the emotions as well as the physical and mental labor of its employees to achieve the goals of an enterprise. Employee well-being indicates the whole of an individual's vital, psychological and work life well-being. The aim of this study is to examine the effects of employees'emotional labor behaviors on their well-being. In the explanatory study including hypotheses, a survey was conducted on 233 employess in the service sector. According to the findings, it was revealed that surface acting and genuine emotion had a positive and significant effect on both life well-being and psychological well-being, that deep acting does not significantly affect life well-being and psychological well-being. It was also observed that only genuine emotion had a positive and significant effect on workplace well-being, that the effect of surface acting and deep acting on workplace well-being is not significant. As a result, recommendations for further studies have been made.