Kars Arpaçay ve Akyaka ağızları (inceleme-metinler-sözlük)
Kars Arpaçay and Akyaka dialects (analysis–texts-dictionary)
- Tez No: 667986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYUP SERTAÇ AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Çalışmamızda, Arpaçay köylerinden derlenmiş metinlerden hareketle Kars Arpaçay ve Akyaka Ağızlarındaki ses ve şekil bilgisi özellikleri incelenerek Standart Azerbaycan Türkçesi ile Kars Arpaçay ve Akyaka Ağzı özellikleri karşılaştırmalı bir biçimde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kars Ağızları içinde Arpaçay ve Akyaka yöresi ağızları önemli bir yer tutmaktadır. Arpaçay ve Akyaka yöresi ağızları Azerbaycan Türkçesi'nin dil özelliklerini çokça yansıtması bakımından ağız çalışmalarında önem arz etmektedir.“Giriş”,“İnceleme”,“Metin”ve“Sözlük”bölümlerinden oluşan çalışmamızda Azerbaycan, Kars, derleme yapılan köyler ve Kars Arpaçay ve Akyaka Ağızları konularında bilgiler verildikten sonra, Kars Arpaçay ve Akyaka Ağızlarından derlenmiş metinlerden hareketle bölgenin konuşma dilinin özellikleri ortaya konmuştur. Elde edilen ses ve şekil bilgisi özellikleri Standart Azerbaycan Türkçesi ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerden hareketle Kars Arpaçay ve Akyaka Ağızları Ağzı ile Standart Azerbaycan Türkçesi arasındaki benzer ve farklı yönler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the phonetic and morphological features of Kars Arpaçay and Akyaka Dialects were examined based on the texts compiled from Arpaçay villages, and the characteristics of Standard Azerbaijani Turkish, Kars Arpaçay and Akyaka Dialect were tried to be revealed in a comparative manner. Among the Kars Dialects, Arpaçay and Akyaka region dialects have an important place. Dialects of Arpaçay and Akyaka region are important in dialect studies as they reflect the language characteristics of Azerbaijani Turkish. In our study consisting of“Introduction”,“Analysis”,“Text”and“Dictionary”sections, after giving information about Azerbaijan, Kars, villages where compilation was made, and Kars Arpaçay and Akyaka Dialects, the features of the spoken language of the region were revealed based on the texts compiled from Kars Arpaçay and Akyaka Dialects. . The phonetic and morphological properties obtained were compared with the Standard Azerbaijani Turkish. Based on the data obtained, the similar and different aspects between Kars Arpaçay and Akyaka Dialects and Standard Azerbaijani Turkish were tried to be revealed.