Thomas Hardy'nin Adsız Sansız bir Jude (1895) ve Kaybolan Masumiyet (1891) adlı eserlerinde kötümserliğin temsili
The represantation of pessimism in Thomas Hardy's Jude the Obscure and Tess of the D'urbervilles
- Tez No: 667987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN ÖZGÜR GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Adsız Sansız Bir Jude (Jude the Obscure) ve Kaybolan Masumiyet (Tess of the D'urbervilles), İngiliz yazar Thomas Hardy'nin yazmış olduğu eserlerden ikisidir. Thomas Hardy yazmış olduğu eserlerde genellikle kötümserlik, üzüntü ve memnuniyetsizlik gibi farklı türlerde konular kullanmıştır. Adsız Sansız Bir Jude ana karakterlerinden biri olan Jude Fawley 'in, Kaybolan Masumiyet ise ana karakterlerinden biri olan Tess Durberfield'in başına gelen olayları ele alır. Bu çalışma on dokuzuncu yüzyıl İngiliz edebiyatı şair ve romancısı Thomas Hardy'nin Adsız Sansız Bir Jude ve Kaybolan Masumiyet adlı eserlerini karamsar bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda giriş bölümünden sonra genel olarak kötümserlik kavramı açıklanacak, kötümserlik kavramından ve çeşitli filozoflara göre kötümserliğin ve edebiyatta kötümserliğin yansımalarından bahsedilecek, ikinci bölümde ise Thomas Hardy'nin hayatı ve kötümserliğine etkisi üzerinde durulacak, üçüncü bölümde ise Kaybolan Masumiyet adlı eserin analizi yapılacak ve ana karakterin yaşadıklarından bahsedilecektir. Dördüncü bölümde ise Adsız Sansız Bir Jude eserindeki kötümserlik üzerinde durulacak ve ana karakterler olan Jude'un yaşadıkları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Jude the Obscure and Tess of the D'Urbervilles are two of the works written by the English writer Thomas Hardy. Thomas Hardy often used different types of topics such as pessimism, sadness and dissatisfaction in his works. Jude the Obscure is about the events of Jude Fawley who is one of the main characters of the book and Tess of the D'Urbervilles is about the events of Tess who is one of the main characters of the book. This study aims to examine the works of the nineteenth-century English poet and novelist Thomas Hardy's Jude the Obscure and Tess of the D'urbervilles from a pessimistic perspective. For this purpose, after the introduction section, the concept of pessimism will be explained in general, and the reflections of pessimism and pessimism in literature according to various philosophers will be discussed. The second part will focus on Thomas Hardy's life and its impact on his pessimism, and in the third part, Tess of the D'urbervilles will be analyzed and the experiences of the main character will be mentioned. In the fourth part, the pessimism in Jude the Obscure will be emphasized and the experiences of the main characters, Jude, will be examined.