Suriyeli göçmenlerin sosyal uyum düzeyi 'Gaziantep örneği'
Social cohesion level of Syrian migrants 'sample of Gaziantep'
- Tez No: 667999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Göç olgusu gerek göç edilen ülkeler için gerekse göçmenlerin kendileri için çok farklı boyutlarda etkiye sahip dinamik bir süreçtir. Farklı bakış açılarını içerisinde barındıran göç olgusu, iyi bir şekilde yönetilmediği durumlarda çok farklı problemleri ortaya çıkarabilir. Bu problemlerin azaltılması veya ortadan kaldırılması için odaklanılması gereken kavramların en başında sosyal uyum kavramı gelmektedir. Göç eden bireylerin gittikleri ülkelerde ev sahibi topluluklarla geliştirdikleri ilişkiler ve her iki grubun da birbirlerine karşı tutumları diğer bütün göç problemlerinin temel kaynağını oluşturabilmektedir. Bu çalışmada sosyal uyum kavramı ile uyumu etkileyen çeşitli faktörler açıklanmaya çalışılmış, Gaziantep ili içerisinde bulunan Geçici Koruma Altındaki Suriyeli göçmen bireylerin sosyal uyum düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Gaziantep ilinde yaşayan Suriyeli göçmen bireyleri temsil etmesi açısından farklı sosyoekonomik dinamiklere sahip 400 kişilik bir örneklem grubu oluşturulmuştur. Bu örneklem grubuyla yapılan araştırma sonucunda, Suriyeli göçmen bireylerin sosyal uyum düzeyleri ile bireylerin çeşitli demografik bilgileri ve düşünceleri arasındaki farklılaşmaların tespit edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is a dynamic process that has different effects for host countries as well as migrants themselves. This phenomenon, which includes different perspectives, can pose various problems when it is not managed well. In order to mitigate or eliminate the mentioned problems, social cohesion stands as the very first priority among other notions that are due focalization. The relationships that migrants develop with the host communities in countries of migration and the attitudes of both groups towards each other can be the main source of all problems related with migration. Within the scope of this study, the aim is to comprehend the notion of social cohesion and its various elements of influence while measuring the social cohesion scales of Syrian migrants Under Temporary Protection in Gaziantep city. In respect to representing the Syrian migrants living in Gaziantep, a sample group of 400 people with different socio-economic backgrounds was composed. As a result of the research realized with this sample group, it is aimed to determine the differences between the social adjustment levels of Syrian immigrants and the individuals' various demographic information and opinions.