İş yaşam kalitesinin çalışanların iş doyumu üzerinde etkisi: Ankara'da özel bir elektrik şirketinde uygulama
The effect of quality of work life on work satisfaction of employees: An implementation in a private electricity company in Ankara
  1. Tez No: 668082
  2. Yazar: AYHAN ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UYUM ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma, Ankara'da bulunan özel bir elektrik şirketinde görev yapan bireylerin iş yaşam kalitesinin iş doyumu üzerinde oluşturduğu etkiyi genel ve alt boyutlarla tespit ederek bu etki düzeyinin anlamlı olup olmadığını ortaya koymaktadır. Bu amaçla geliştirilen ölçekler (iş yaşam kalitesi ölçeği ile iş doyumu ölçeği) yardımıyla bahsi geçen özel elektrik şirketinin 250 çalışanı üzerinde anket uygulanmış olup nihayetinde 124 kişiye ulaşılarak araştırmaya katılımları sağlanmıştır. Dolayısıyla 124 kişiden edinilen veriler SPSS 22.0 analiz programına veri girişi sağlanarak frekans, geçerlilik, güvenirlik, normallik, korelasyon, regresyon ve T testi ile Anova testleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, iş yaşam kalitesi ve alt boyutlarının (iş yaşam dengesi, işin özellikleri, yönetimsel davranışlar ve ödül ve yarar) çalışanların iş doyumu ve alt boyutları (içsel doyumlar ve dışsal doyumlar) üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir şekilde etki ettiği (bu etki düzeyi en çok iş yaşam kalitesi ile iş doyumu ve iş yaşam dengesi ile içsel doyum arasında gerçekleşmiştir) ve aralarında da orta ve kuvvetli düzeyde ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The principal aim of this study is to investigate the effect of work life quality on job satisfaction of individuals working in a private electricity company located in Ankara with general and sub-dimensions and determine the significance of the mantioned effect. The scales developed to serve his purpose, appied on 124 employees among 250 workers who participanted in the study voluntarily to collect data. Therefore, the data obtained from 124 people were entered into the SPSS 22.0 analysis program, and analysed by performing Anova tests, frequency, validity, reliability, normality, correlation, regression and T test. As a result of the analysis, work life quality and its sub-dimensions (work-life balance, job characteristics, managerial behavior, and reward and benefit) positively and significantly affect employees' job satisfaction and its sub-dimensions (internal satisfaction and external satisfaction). The effect could be seen strictly not only between work life quality and job satisfaction, but also between work-life balance and internal satisfaction. Moreover, medium and strong relationships were found between two.