COVID-19 pandemi döneminde lise öğrencilerinin kaygı ve temel psikolojik ihtiyaçlarının incelenmesi
Examining of anxiety and basic psychological needs of high school students during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 668088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİN ALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Amacı, Covid-19 pandemi döneminde lise öğrencilerinin kaygı ve psikolojik ihtiyaçları arasındaki ilişkinin incelenmesi olan bu araştırmada, karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın deseni“Zenginleştirilmiş Model”olup nicel veriler için“Kişisel Bilgi Formu”,“Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği”ve“Durumluluk Kaygı Ölçeği”ve nitel veriler içinse, araştırmacı tarafından hazırlanan, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Güneydoğu bölgesinde öğrenim görmekte olan lise öğrencileri, örneklemi ise 531 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda, verilerin analizi için T-Testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi,Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney Testi,Pearson Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Nitel boyut için ise içerik analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, temel psikolojik ihtiyaçlar, toplam ve alt boyutları açısından; temel psikolojik ihtiyaçların, kardeş sayısı, okul türü, sınıf, aile aylık ortalama gelir düzeyi, anne/baba eğitim düzeyi, yakın çevrede hastanede tedavi gören bir tanıdığın varlığına göre anlamlı farklılaştığı bulunmuştur. Kaygı düzeyinin, kardeş sayısı, okul türü, sınıf, aile aylık gelir toplamı, anne/baba eğitim düzeyi, salgının bitiş tarihi hakkında tahmin, yakın çevrede hastanede tedavi gören bir tanıdığın varlığına göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Temel psikolojik ihtiyaçların alt boyutlarından sevgi ve ait olma ve güç boyutunun, kaygı düzeyinin anlamlı yordayıcıları olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel kısmı, öğrencilerin Covid-19 pandemi dönemindeki temel psikolojik ihtiyaçları ve kaygı düzeyleri hakkındaki görüşleri ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose is to examine the anxiety and basic needs of high school students during Covid- 19. The study is designed as a mixed method research. The pattern of research is“Triangulation Design”.“Demographic Information Form”,“Basıc Psychological Needs Scale”and“State Anxiety Scale”are used to collect quantitative data. The qualitaive research of data collection is conducted with semistructed interview forms which prepared by the researcher. The universe of research is high school studens who study in Southeast region and its sample is 531 students. T-test and one-way analysis of variance, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney Test, Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression are used for the analysis of quantitative data and content analysis for the qualitaive research. According the analyses,psychological needs and their sub- dimensions are differed significantly according to the number of siblings, school type, grade level, monthly family income, mother/father education level, presence of a close relative/family member who is being treated. Anxiety level are differed significantly according to the number of siblings,school type, monthly family income, mother/father education level, presence of a close relative/family member who is being treated, estimate of the end date of the pandemic. Level of basic psycological needs predicting state anxiety level significantly for all dimensions of needs.Love and belonging and power needs are seen as stronger predictors of state anxiety level than other basic needs. Qualitative research is examined in light of students' views on their psychological needs and anxiety levels during the Covid-19 pandemic.