Türkiyede suça sürüklenen çocuklar üzerine yapılan çalışmaların analizi: Sistematik derleme
Analysis on studies of juvenile delinquents in Turkey: systematic review
- Tez No: 668120
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma ile 31.12.2019 tarihine kadar ülkemizde çocuk suçluluğunun nedensel risk faktörleri üzerine hazırlanmış çalışmaların sistematik olarak derlenmesi amaçlanmıştır. Böylece ülkemizde suça sürüklenen çocukların suç davranışları hakkında hazırlanan nedensel risk faktörü çalışmalarının durumunun ortaya konulması ve yapılan çalışmalar ile hangi nedensel risk faktörlerinin belirlenmiş olduğunun tek bir kaynak üzerinden karşılaştırmalı olarak sunulması amaçlanmıştır. Sistematik derlemeye dahil edilecek olan 31.12.2019 tarihine kadar ülkemizde çocuk suçluluğu üzerine yapılan çalışmalara;“suç”,“kuraldışı davranış”,“anti sosyal davranış”,“riskli davranış”,“davranım bozukluğu”,“conduct disorder”,“delinquency”,“çocuk”,“ergen”ve“öğrenci”kelimelerinin çeşitli kombinasyonlarla 01.05.2020-15.05.2020 tarihleri arasında Google Akademik, Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi merkezi (Ulakbim), Web of Science, Tübitak Destekli Projeler Veri Tabanı ve Ulusal Tez Merkezi veri tabanlarında taranması ile ulaşılmıştır. Anahtar kelimeler uyarınca yalnızca dil, tarih ve alan/arama tipi kriterleri oluşturularak gerçekleştirilen taramalar sonucunda 5.152 adet tez, makale ve proje tespit edilmiştir. Daha sonra bu çalışmalar sistematik derlemeye dahil edilme ve hariç tutulma kriterleri olarak belirlenen“kültürel sınırlılık”,“araştırma popülasyonu”,“sonuç değişkeni”ve“araştırma tasarımı”kriterleri bakımından iki aşamalı bir elemeye tabi tutulmuştur. Elemeler uyarınca yalnızca bir çalışmanın sistematik derlemeye dahil edilme kriterlerini sağladığı belirlenmiştir. Bu nedenle yalnızca bu çalışmanın bulguları incelenmiştir. Her ne kadar söz konusu çalışma belirlenen kriterleri sağlamış ve ileriye yönelik (prospektif) boylamsal veri incelemesi sunmuş olsa da gerek amacı gerekse de boylamsal verileri analiz şekli nedeniyle değişkenler arasındaki nedensel ilişkiyi ortaya koyabilecek nitelikte bulunmamıştır. Çalışma sonuçlarına göre ülkemizde suça sürüklenen çocukların suç davranışlarının nedenlerinin araştırıldığı çalışmaların neredeyse tamamının kesitsel çalışmalar ile incelendiği bu nedenle nedensel risk faktörlerinin belirlenmesi açısından ciddi anlamda ileriye yönelik (prospektif) boylamsal tasarımlı çalışma eksikliği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to systemically review the studies prepared on the casual risk factors of delinquency in our country until 31.12.2019. Therefore, it is focused to reveal the status of casual risk factor studies conducted in the field of delinquency and which risk factors have been identified in a single study comparatively. In this systematic review, in order to collect the studies on delinquency in our country until 31.12.2019, various combinations of these keywords:“crime”,“anti-social behavior”,“risky behavior”,“conduct disorder”,“delinquency”,“child”,“adolescent”and“student”has been made by browsing the databases of Google Academic, National Academic Network and Information Center, Web of Science, Tübitak Supported Projects Database and National Thesis Center between 01.05.2020-15.05.2020. In this search, accordance with the keywords, only language, date and field search were created as type of criteria, total 5.152 theses, articles and projects were reached. Afterwards, these studies were subjected to two-stage elimination according to the criteria which were determined as inclusion and exclusion in the systematic review:“cultural limitation”,“research population”,“outcome variable”and“research design”. According to the criteria, only one study was found to meet the inclusion criteria in this systematic review. Therefore, only the findings of this study were analyzed. Although this study met the specified criteria and presented a prospective longitudinal data analysis, neither its purpose nor the way of analyzing longitudinal data was unable to reveal the causal relationship between variables. According to the result of the systematic review, almost all of the delinquency in our country are examined through cross-sectional studies, therefore, it has been determined that there is a serious lack of prospective longitudinal studies in terms of determining causal risk factors.