Suç ve ekonomi: Suça sürüklenen çocuklar bağlamında TR83 bölgesi illerinin karşılaştırmalı bir analizi
Crime and economy: A comparative analysis of TR83 region provinces in the context of juvenile pushed to crime
  1. Tez No: 702504
  2. Yazar: ALEV ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KORAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Suç, toplumun huzurunu ve güvenliğini sekteye uğratan sapma davranışlardır. Suç davranışının toplumdan topluma değişiklik göstermesinin yanında zaman kavramı da önem arz etmektedir. Geçmişte kanun koyucular tarafından suç sayılan bir davranış günümüzde suç sayılmayabilmektedir. Suç kavramı bir toplumun yasalarına aykırı olan ve sonucunda cezai yaptırımların olduğu çok yönlü bir olgudur. Bu olgunun çok yönlü oluşu yaklaşımların da birden fazla olmasına yol açmıştır. Suça yönelik yaklaşımlar bireysel, psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak ayrı başlıklar altında değerlendirilmesi suç kavramının anlaşılabilmesi için önemlidir. Bu çalışmada suçun ekonomi ile olan ilişkisine ağırlık verilmiştir. Buna göre suç ve ekonomi araştırmalarının ekonomik faktörler çerçevesinde incelendiği görülmektedir. Çalışma içerisinde bu ekonomik faktörler işsizlik, gelir dağılımı, yoksulluk olarak ele alınmıştır. Çocuk suçluluğu üzerine yapılan adlandırmalar suça sürüklenen çocuk, çocuk suçluluğu, suça itilen çocuk şeklinde farklılık gösterse de temelinde çocukların neden suç işlediği ve hangi tedbirlerle suçtan uzaklaştırılacağı araştırmalar açısından önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı çocuk suçluluğunun dünyadaki durumu, Türkiye'deki durumu ve Tr83 bölgesi illeri bazında ele alınarak suçun boyutunun ne durumda olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak ulaşılan rakamlar ve yüzdelik paylar ekonomik nedenli suçlardan hırsızlık suçunun diğer suçlar içerisinde de yaralama suçunun çocuklar tarafından en fazla işlendiği Türkiye ve Tr83 bölgesi illerinde paralellik gösterdiği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime is deviant behavior that disrupts the peace and security of the society. The concept of time is also important, besides the point that criminal behavior varies from society to society. A behavior that was considered a crime by lawmakers in the past may not be considered a crime today. The concept of crime is a multi-directional phenomenon that is against the laws of a society and results in criminal sanctions. The multi-directional nature of this phenomenonf has led to multiple approaches.Evaluating the approaches to crime under separate headings as individual, psychological, sociological and economic is important for understanding the concept of crime. This study focuses on the relationship between crime and economy. Consequently, it is seen that crime and economy researches are examined in the framework of economic factors. In the study, these economic factors are discussed as unemployment, income distribution and poverty. Although the denominations on juvenile delinquency differ as juvenile delinquency, juvenile delinquency and juvenile delinquency, it is important for researches why children commit crimes and with what measures they will be removed from crime. The aim of the study is to reveal the situation of the crime by considering the situation of juvenile delinquency in the world, the situation in Turkey and the provinces of the Tr83 region. As a result, it has been concluded that the figures and percentage shares are parallel in the provinces of Turkey and the Tr83 region, where the crime of theft, one of the economic-related crimes, and the crime of injury among other crimes, are committed by children the most.