An investigation of macroergonomic person factor effect on consulting work system performance
Makroergonomik kişi faktörünün danışmanlık iş sistemi performansına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 668153
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Makroergonomi, insanlı sistemlerin tasarımında ve geliştirilmesinde sistem performansını ve insan esenliğini artırmak için kullanılan bir yaklaşımdır. Önceki makro ergonomi çalışmaları, daha çok imalat sektörü üzerindeki araştırmaları içerir. Öte yandan, makroergonomik yaklaşımın, danışmanlık iş sistemleri üzerine etkisi pek araştırılmamıştır. Bu çalışma, bu konuya eğilerek, makroergonomi faktörlerinden biri olan kişinin, yani işgücünün, danışmanlık iş sistemi performansına etkisini araştırdı. Bu çalışmanın amaçları şunlardır: (i) Danışmanlık iş sistemi performansını temsil eden kişi faktörüyle ilgili bir hipotez modeli geliştirmek; ve (ii) Geliştirilen hipotez modelini kullanarak, dört kişi faktör unsurunun danışmanlık çalışma sistemi performansı üzerindeki doğrudan, dolaylı ve toplam etkilerini belirlemek. Söz konusu amaçlara ulaşmak için, kişi faktörüne bağlı bir danışmanlık iş sistemi performansı hipotez modeli geliştirilmiştir. Hipotezleri test etmede kullanmak üzere, çeşitli danışmanlık şirketlerinin yönetim kadrosundan veri toplamak için bir makroergonomik uyumluluk anketi (MUA) oluşturuldu. Temel 'etken' yapıları tanımlamak ve doğrudan, dolaylı ve toplam etkileri hesaplamak için, varyans bazlı PLS-YEM tekniği uygulandı. Bulgular, daha yüksek çalışan performansı için bilişsel becerilerin, eğitim ve bilginin, psikolojik özelliklerin ve motivasyon ve ihtiyaçların makro ergonomik uyumluluğunun kişiyle ilgili önemli unsurlar olduğunu gösterdi. Hipotez modelindeki toplam etkiler, çalışan performansının örgütsel performansı ve iş süreçlerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koydu. Bu bağlamda, geliştirilen model, danışmanlık şirketlerine, hizmet kalitesini artırma ve günümüz iş dünyasında rekabetçi kalmada yardımcı olabilir. \end{ozet}
Özet (Çeviri)
Macroergonomics has been one of the significant approaches to contribute to design of the systems with human element for well being and system's performance. Previous macroergonomics studies concentrated exclusively on the design and analysis of the manufacturing work systems. On the other hand, the value of adding a macroergonomic approach with all its components to a service work system has received little consideration. This study addresses this gap in the existing literature and investigates the effects of person which is one of the macroergonomics factor on consulting work system performance. Specifically, study objectives are twofolds: (i) Developing a person factor-related hypothesis model representing consulting work system performance; and (ii) Determine the direct, indirect and total effects of the four person factor elements on the consulting work system performance using the developed hypothesis model. To reach the stated objectives, a person-factor hypothesis model for consulting work system performance was developed. A macroergonomics compatibility questionnaire (MCQ) was created for data gathering from the managerial staff of various consulting companies. To define key 'driver' constructs and estimate the direct, indirect, and total effects, the variance based PLS-SEM technique was performed. The findings indicated that for higher employee performance, the macroergonomic compatibility of cognitive skills, education and knowledge, psychological characteristics and motivation and needs are significant person related elements. Total effects in the hypothesis model revealed that employee performance significantly effects organizational performance and service process. In this regard, the developed model may help consulting companies to enhance service quality and stay competitive in today's business world.