Design and implementation of a low emittance high power thermionic DC electron gun
Düşük yayınımlı yüksek güçlü termiyonik DC elektron tabancası tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 668152
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasında, düşük yayınım ve yüksek güçte elektron demeti üretebilen termiyonik DC elektron tabancası tasarlanmıştır. LaB$_6$ tekli kristal malzemesinden yapılan termiyonik katot, düşük yayınım sağlayan düşük sıcaklıklarda yüksek elektron demet akımı çıkarabilmesi nedeniyle termiyonik kaynak olarak seçilmiştir. Elektron tabancası Computer Simulation Technology (CST) adlı programda modellenmiş ve simüle edilmiştir. Yüksek DC elektron demet akımı ve düşük yayınım elde edebilmek için, elektrot şekillerinin ve bu şekillerden kaynaklı oluşan ilgili alanların optimizasyonu ise MATLAB programında yapılmıştır. Ek olarak, elektron demeti akımının kontrolü ve regülasyonu, CST de tasarlanan elektron tabancası içinde bulunan odaklama ve kontrol elektrodu adlı yapı ile sağlanmaktadır. Sistemde akım bulunmadığı durumdan sistemin tüm akımının sağladığı duruma kadar, bu akım kontrolü, demetin yayınım değerini arttırmadan her voltaj adımında sağlanmaktadır. Elektron tabancası, -60kV ile -100 kV arasında değişebilen yüksek gerilimli DC güç kaynağı altında tutulmaktadır ve maksimum DC demet akımı 75 mA değerindedir. Simülasyon ve test sonuçları tez içerisinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a thermionic electron gun generating low emittance and the high power electron beam is designed. The thermionic cathode made of a LaB$_6$ single crystal is chosen as a thermionic emitter because of its properties ensuring high electron beam current in lower temperatures which provide lower emittance. The main goal of the gun design is to achieve a high DC beam current and low emittance. Computer Simulation Technology (CST) and MATLAB are used to design the gun and optimize electrode shapes and corresponding fields. In addition, control and regulation of electron beam current are carried out by a focusing and control electrode in an electron gun at CST. From no current to full current, this current control is provided in every voltage step without increasing the beam's emittance value. The electron gun is kept under a high voltage DC source which varies between -60kV to -100 kV and DC beam current up to 75 mA. The simulation and test results are presented.