Development of a lightweight and easy-to-use smartphone application for traffic data collection: EZDatCol
Trafik verisi toplamak için hafif ve kullanımı kolay bir akıllı telefon uygulaması geliştirilmesi: EZDatCol
- Tez No: 668169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ulaştırma mühendisliği alanındaki veri analizleri, doğru sonuçlar verebilmek için yüksek miktarda kaliteli ve yakın zamana ait veriye ihtiyaç duyar. Araç içi GPS takipçileri gibi geleneksel veri toplama yöntemleri maliyetlidir ve uzun bir hazırlık süreci gerektirir, bu durum da veri analizin ötelenmesine yol açar. Aynı zamanda sürücülere, bu cihazlarla ilgili ilave eğitim verilmesi gerekebilir, bu durum da veri analizinin daha da ötelenmesine neden olur. EZDatCol (Kolay Veri Toplayıcı), APK dosyasının dağıtılmasının hemen sonrasında trafik verisi toplanabilmesini sağlayan, hafif ve kullanımı kolay bir Android uygulamasıdır. EZDatCol farklı işlemci gücüne sahip Android cihazlarla uyumlu olmak ve tüm gün kullanılmak üzere tasarlandığından dolayı bu uygulamanın sistem gereksinimi çok düşüktür. EZDatCol, aralıksız olarak GPS verilerinin yanı sıra yolcu sayısı gibi isteğe bağlı opsiyonel trafik verileri toplar ve topladığı verileri bir çevrimiçi veri tabanında saklar. Akıllı telefon uygulamasına ek olarak, toplanan verilerin işlenme sürecini otomatize eden Python tabanlı bir araç seti geliştirilmiştir. Mobil uygulamanın ve veri işleme araç setinin işlevselliği, üç farklı vaka çalışmasında test edilmiştir. Vaka çalışmalarının sonuçları, ulaşım biçimi, süresi ve mesafesi fark etmeksizin uygulamanın aralıksız trafik verisi toplayabildiğini göstermektedir. Python tabanlı araç seti ise, hızlıca büyük trafik verilerini işlemek ve trafik analistleri tarafından incelenmek üzere bu verilerle alakalı çizelgeleri, grafikleri ve haritaların çıktılarını alma konusunda yararlılığını göstermiştir. Android uygulaması ve Python tabanlı araç takımı, veri toplama ve işleme faaliyetlerinde faydalanmak üzere gelecek çalışmalar tarafından kolayca kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Data analyses in transportation engineering require large amounts of recent traffic data of high quality, which are often unavailable. Conventional data collection methods such as in-vehicle GPS trackers are time-consuming and costly, which postpone the data analyses. These methods also often require additional training for the drivers, which delays the analysis parts even more. EZDatCol (Easy Data Collector) is a lightweight and easy-to-use Android application that can start collecting traffic data immediately after the APK file is distributed. As the application was designed to be compatible with Android devices of varying computing power and to be used all day long, the system demand of EZDatCol was set very low. EZDatCol collects GPS data continuously along with optional traffic data such as the number of passengers and stores collected data in an online database. In addition to the smartphone application, a Python-based toolkit was developed to automatize processing collected data. The functionality of the application and the data processing toolkit was tested in three case studies. The results of the case studies indicate that the application can successfully collect continuous traffic data for varying transport mode, duration, and distances. The Python-based toolkit also showed its usefulness in quickly processing big traffic data and exporting relevant spreadsheets, graphs, and maps to be examined by the traffic analysts. The Android application and the data processing toolkit can be easily implemented by future studies to be used during traffic data collection and processing.