NlRC3 ve folistatin like 1 düzeylerinin KOAH'lı hastalarda gelişen pulmoner hipertansiyon için öngördürücü değerinin klinik pratikte kullanımı
The use of predicting value of NLRC3 and follistatin like 1 levels in clinical practice for pulmonary hypertension in patients with COPD
  1. Tez No: 668170
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CEM MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), genellikle zararlı partikül veya gazlara ciddi maruziyetin neden olduğu havayolu ve/veya alveoler anormalliklere bağlı kalıcı hava akımı kısıtlanması ve solunumsal semptomlarla karakterize bir hastalıktır (1). Kardiyovasküler komorbiditeler içinde pulmoner hipertansiyon (PH) artmış alevlenme riski ve azalmış sağ kalım ile ilişkilidir (55). Ekokardiyografi (EKO) pulmoner hipertansiyon için kesin tanı yöntemi değildir. Fakat risk grubundaki hastaların taranması, klinik tanının desteklenmesi ve tanısı kesinleşmiş hastaların izleminde yararlanılan bir tanı yöntemidir (89). Çalışmanın amacı KOAH hastalarında Nükleotid-oligomerizasyon alanı benzeri reseptör alt familya C3 (NLRC3) ve Follistatin Like 1 (FSTL1) düzeylerinin EKO'da PH'nu destekleyen ve prognostik olan parametrelerle korelasyounu saptamak, bu hastalarda PH'nin öngörülmesinde klinik kullanılabilirliğini belirlemektir. Çalışmamız Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Proje Koordinasyon birimi tarafından desteklenmiştir (BAP no: NKUBAP.02.TU.20.249). Çalışma 80 KOAH, 40 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 120 gönüllü kişi ile gerçekleştirildi. KOAH grubu EKO'da sPAB
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease usually caused by severe exposure to harmful particles or gases and characterized by persistent airflow restriction and respiratory symptoms due to airway and/or alveolar abnormalities. Pulmonary hypertension (PH) is associated with an increased risk of exacerbation and reduced survival among cardiovascular comorbidities. Echocardiography (ECHO) is not a definitive diagnostic method for pulmonary hypertension. However, it is a diagnostic way in screening the patients in the risk group, supporting the clinical diagnosis and in the follow-up of the patients with definite diagnosis. The aim of the study is to determine the correlation of Nucleotide-oligomerization domain-like receptor subfamily C3 (NLRC3) and Follistatin Like 1 (FSTL1) levels with parameters that support PH in ECHO and that are prognostic; and to determine its clinical use in terms of predicting PH in these patients. This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Tekirdag Namık Kemal University. Project number: NKUBAP.02.TU.20.249. The study was carried out with 120 volunteers including 80 COPD patients and 40 people in the healthy control group. The COPD group was divided as 41 subjects with sPAP 35mmHg was compared with the group that included all patients with PAP < 35mmHg (p = 0.004, p = 0.005). In correlation analysis, NLRC3 and FSTL1 levels a significant negative correlated with sPAB, TRV, RA and PA diameter, which support the diagnosis and are prognosis indicators for PH in ECHO. The cut-off value for NLRC3 in differentiating the group with sPAP≥35mmHg from all patients with pulmonary artery pressure less than 35mmHg was proposed a 271,486 ng/L with 74% sensitivity and 63% specificity. The cut-off value for FSTL1 in differentiating the group with sPAP≥35mmHg from all patients with pulmonary artery pressure less than 35mmHg was determined as 148,870 ng /mL with 82% sensitivity and 57% specificity. in conclusion, our data show that NLRC3 and FSTL1 levels measured from peripheral blood will be predictors of PH in COPD patients. There are many mechanisms of PH that develops in COPD patients. In addition, the role of NLRC3 and FSTL1 in lungs, COPD and PH has not yet been clarified. More studies are needed to explain the mechanisms. We think that our study results will be a guide for more comprehensive studies in the future.