Glioblastom tanılı hastalarda tedavi sonrasında normal görünen beyaz cevherin multiparametrik MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation with multiparametric mri of normal-appearing whitematter in patients with treated glioblastoma
  1. Tez No: 668171
  2. Yazar: SİNAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA ÖZSUNAR DAYANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Kemo-Radyoterapi ile tedavi edilmiş glioblastom tanılı hastalarda normal görünen beyaz cevherde (NGBC) multiparametrik MRG yöntemlerinin tedaviyi takip eden süreçte nasıl etkilendiğini ortaya koymaya çalıştık. Materyal ve Metod: Kemo-Radyoterapi ile tedavi edilmiş glioblastom tanısı kesinleşmiş 17 hastanın, 43 adet Multiparametrik MR tetkiki incelenmiştir. Tetkiklerde Apparent Diffusion Coefficient (ADC) ve Fraksiyonel Anizotropi (FA) haritaları, Gradient Eko (GRE) sekansı, Dinamik Duyarlılık Ağırlıklı (DSC) ve Arterial spin labeling (ASL) perfüzyon sekansları olmak üzere toplam altı tane farklı seri veya harita analiz edildi. Her tetkikteki her bir sekans 15'er adet ROI ölçümü ile ayrıntılı incelendi. Elde edilen değerler kontralateral NGBC ile normalize edildi. Normalize edilmiş değerlerin zamana bağlı değişiklikleri istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Takip görüntülemelerde en belirgin değişiklikler perilezyonal ROI ölçümlerinde meydana geldi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: We tried to reveal how the multiparametric MRI in the normal appearing white matter (NAWM) are affected in patients with glioblastoma treated with chemo-radiotherapy in the period following the treatment. Materials and Methods: 43 multiparametric MRI examinations of 17 patients with glioblastoma and treated with chemo-radiotherapy (CRT) were examined. A total of six different series or maps were analyzed in the examinations: Apparent Diffusion Coefficient (ADC) and Fractional Anisotropy (FA) maps, Gradient Echo (GRE) sequence, Dynamic susceptibility contrast (DSC) and Arterial spin labeling (ASL) perfusion sequences. Each sequence in each examination was examined in detail with 15 ROI (Region Of Interest) measurements. The values obtained were normalized with the contralateral NGBC. Time dependent changes of normalized values were analyzed statistically. Results: The most prominent changes in follow-up imaging occurred in perilesional ROI measurements.