Atatürk Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı merkezi'ne kayıtlı diyabetik hastaların diyabetik retinopati farkındalığı ve sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency and awareness of diabetic retinopathy in diabetic patients registered to the Atatürk University Training Family health center
  1. Tez No: 668173
  2. Yazar: YEŞİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetik retinopati (DRP), hiperglisemi ya da insülin yetersizliği sonucu ortaya çıkan, retinada kapillerlerin, venüllerin ve arteriyollerin tutulduğu spesifik bir anjiopati ve buna eşlik eden bir nöropati olarak tanımlanabilir.Tüm dünyada önde gelen körlük nedenlerinden biri olması, diyabetik retinopatinin sosyal, ekonomik ve toplum sağlığı açısından ciddi bir sorun teşkil ettiğinin göstergesidir. Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne (EASM)kayıtlı diyabet hastalarımızın DRP farkındalık düzeyini ve bu hastalardaki DRP sıklığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Şubat 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı EASM'lerde yürütülmüştür. EASM'lere kayıtlı diyabet (DM) hastalarına telefon yoluyla ulaşılıp çalışma hakkında bilgi verildi ve çalışmaya davet edildi.Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan diyabet hastalarına ilgili literatür taranarak tarafımızca hazırlanan DRP farkındalık anketi uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, medeni durumu, eğitim seviyesi), DM süresi, aldığı DM tedavisi, eşlik eden kronik hastalıkları, sigara kullanımı sorularak kaydedildi. Hastaların kan basınçları ölçülecek, rutin laboratuvar testleri (açlık kan şekeri, HbA1c, tam idrar tahlili, açlık lipidleri) için venöz kan ve idrar numunesi alındı. Kabul eden hastalar ikinci basamak sağlık kuruluşuna yönlendirildi ve bir göz hekimi tarafından detaylı oftalmalojik muayeneleri yapıldı.Muayene bulguları ve DRP olup olmadığı varsa evresi kaydedildi. Çalışmanın verileri SPSS 20.0.0 programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra Ki-kare ve Student-t testi kullanıldı. Ayrıca ikili logistik regresyon analizi ile DRP olup olmama olasılığını tahmşn ettiren değişkenler belirlendi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Diabetic retinopathy (DRP) can be defined as specific angiopathy and accompanying neuropathy in which capillaries, venules, and arterioles are involved in the retina. The disease occurs as a result of hyperglycemia or insulin deficiency. The fact that it is one of the leading causes of blindness worldwide indicates that diabetic retinopathy poses a severe problem concerning social, economic, and public health. In this study, we aimed to evaluate the DRP awareness of diabetic patients enrolled in the Atatürk University Training Family Health Center (TFHC) and assess the frequency of DRP in this population. Materials and Methods: This study was conducted between February 2019-April 2020 in the TFHCs affiliated to Atatürk University Faculty of Medicine. Diabetic (DM) patients registered to the TFHC were contacted by phone, informed about the study, and invited to join. The researchers prepared a DRP awareness questionnaire and applied it to diabetic patients who met the inclusion criteria by reviewing the literature. The patients' sociodemographics (age, sex, marital status, education level, DM duration, DM treatment type, accompanying chronic diseases, and smoking status were recorded. The blood pressure of the patients was measured, and venous blood and urine samples were taken for routine laboratory tests (fasting blood glucose, HbA1c, complete urinalysis, fasting lipids). The patients who accepted were referred to a secondary healthcare facility, and detailed ophthalmic examinations were performed by an ophthalmologist. Examination findings, the presence of DRP, and its stage were recorded. Data of the study were analyzed with the SPSS 20.0.0 program. Chi-square and Student t-tests, as well as descriptive statistics, were used for data analysis.