Kefalet sözleşmesinin şekil şartları ve eşin rızası
Requirements of bailment contracts and spouse's consent
- Tez No: 668177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BAŞ SÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Kefalet sözleşmesiyle, alacaklı ve borçlu arasındaki ilişkiye tamamen yabancı olan bir kimse olarak kefil, bu ilişkiden doğan borç ediminin ifa edilmemesi halinde doğacak sonuca yönelik kişisel bir teminat vermektedir. Bu uğurda kefil, böyle bir sorumluluğu üstlenirken çoğu zaman sözleşmenin asıl borçlusu olmadığı için borçlu psikolojisi ile hareket etmez ve üstlendiği sorumluluğun farkında olmaz. Üstelik, ticari ilişkilerdeki karşılıklı güven duygusu, ticari itibar ve serilik ihtiyacı içinde kendisine çoğu zaman imzalamak üzere adeta dayatılan sözleşmeyi detaylıca inceleyemez. Kefilin korunmaya muhtaç olduğu sözleşmesel işlemlerinde kefile uyarıcı ve yol gösterici olma amacıyla getirilen kefalet sözleşmesine özgü sıkı şekil şartları bu çalışmamızda ele alınmıştır. Bununla birlikte, eş rızasının alınması yönündeki geçerlilik şartının, yasada istisna olarak gereklilik arz etmediği belirtilen durumlarla birlikte incelemesi yapılmıştır. Türk Borçlar Kanunu m. 603 hükmü, uygulama alanı bulacağı sözleşmeler bakımından söz konusu iki türden şarta göre ayrı ayrı incelenmiş, Yargıtay kararları ve doktrin görüşleri aktarılarak sonuçta konu ile ilgili fikirlerimiz beyan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The bailsman as a person who has absolute alienage with the obligatio between creditor and debtor with the bailment contract, gives a personal guarantee in order to secure the results caused in the case of real debtor does not discharge his debts. In this respect the bailsman, while he takes such a responsibility, mostly does not act psychologically like becoming a debtor for not being the real debtor and also is not aware of his responsibilities that he has taken. Moreover, he is not able to analyze the contract properly under the pressure of his business reputation, mutual trust or the needs of urgency which is most of the time forced upon him to sign. Strict formal conditions specific to the surety agreement, that warnings and guidelines are articulated in the contractual transactions in which the bailsman needs protection, are discussed in our study. Therefore, the requirement of spouse's consent has been addressed. The agreements where the Turkish Code of Obligations article 603 can be applied, have been analyzed by considering these two types of validity condition, the orders of the Supreme Court and doctrine opinions were conveyed . Finally, our opinions on this subject have been expressed.