Sosyal sermaye perspektifinden sosyal girişimlerin Türkiye'deki yolculuğu
Path to social entrepreneurship in Turkey: A social capital perspective
  1. Tez No: 668231
  2. Yazar: SERTAÇ ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada sosyal girişimcilik olgusu incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki sosyal girişimlerin, fikirden uygulamaya kadar geçirdikleri tüm süreçlerin sosyal sermaye perspektifinden ortaya konmasıdır. Bu amaç kapsamında araştırmanın birinci bölümünde sosyal sermaye, ikinci bölümünde sosyal girişimcilik kavramları açıklanmaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise sosyal girişimcilik ile sosyal sermaye kavramları arasındaki ilişkisi ve araştırmanın teorik çerçevesi ortaya konmaktadır. Nitel araştırma yönteminin tercih edildiği bu araştırmanın son bölümünde üç araştırma sorusuna cevap aranmaktadır: (1) Sosyal girişimciler, sosyal sermayenin hangi unsurlarına daha fazla sahiptir ve girişimlerini hayata geçirmek için bu unsurlardan ne şekilde fayda üretmektedir? (2) Sosyal girişimciler, sosyal sermayelerini nasıl harekete geçirip koordine ederler, girişimlerini geliştirirken nasıl bir yol izler? (3) Türkiye'de sosyal girişimcilik alanında sosyal sermaye potansiyeli nedir? Araştırma bağlamında derinlemesine mülakatlar ile örneklemden veriler toplanmış, çözümlenmiş ve gerekli işlemlere tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular içerik analizi yöntemiyle yorumlanmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre sosyal sermayenin, sosyal girişimciler için hayati bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Sosyal sermaye, girişimin kurulmasından kurumsallaşmasına kadar giden yolun her aşamasında girişimci için gerekli olan ilişkilerin ve yeteneklerin en önemli kaynaklarından birini oluşturduğu görülmüştür. Sonuç olarak, sosyal sermayesi güçlü olan girişimcinin başarılı olma ihtimalinin de yüksek olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of social entrepreneurship is examined in this research. The main purpose of the research is to unveil all the stages from idea to implementation of social enterprises in Turkey from the perspective of social capital. For this purpose, the concept of social capital and the concept of social entrepreneurship are discussed in the first and second parts of the research, respectively. In the third part, the relationship between social entrepreneurship and social capital concepts and theoretical framework are reviewed afterwards. Last but not least, the answers to the following research questions are tried to find out in the qualitative research part of the study: (1) Which elements of social capital do social entrepreneurs have more and how do they benefit from these elements in order to establish their enterprises? (2) How do social entrepreneurs mobilize and coordinate their social capital and what path do they follow in developing their enterprises? (3) What is the potential of social capital in the social entrepreneurship ecosystem in Turkey? Data are collected, analyzed and conducted to analysis through in-depth interviews from the sample in the context of research. The findings obtained are interpreted with the content analysis method. According to the empirical evidences derived from results of the conducted analysis, it is deduced from that social capital plays a vital role for social entrepreneurs. It is inferred that social capital constitutes one of the most important resources of the relationships and skills required for the entrepreneur at every stage of the way from the establishment to the institutionalization of the enterprise. Consequently, it is revealed that the entrepreneur with strong social capital has a high probability of success.