Üniversite öğrencilerinde esrar kullanım sıklık ve dağılımının incelenmesi
Examining the frequent and distribution of cannabis use in university students
  1. Tez No: 668257
  2. Yazar: CEREN CEMRE ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diğer bağımlılık yapan maddelere nazaran temininin ve kullanımının kolaylığı, bitkisel olması nedeniyle bağımlılık yapmadığına olan inanış gibi sebeplerle üniversite öğrencileri arasında esrar kullanımı giderek artmaktadır. Bu bağlamda, bu sorunla mücadelede bilimsel verileri kullanarak kapsamlı ve doğru bilgiler sağlanması, toplum sağlığını koruyucu çalışmalar yapılabilmesi için yadsınamaz bir ihtiyaçtır. Bu çalışmada, 493 üniversite öğrencisi örneklem olarak seçilmiştir. Kişisel verileri toplamak için demografik bilgi formu, araştırmanın yapıldığı popülasyonda bağımlılık riskini belirlemek, derecelendirme yaparak ortaya koyabilmek için Bağımlılık Profil İndeksi Kısa Formu (BAPİ-KISA), depresyon düzeyi ile esrar kullanımı arasındaki ilişkinin saptanması için Beck Depresyon Envanteri, katılımcıların madde bağımlılığına eğilimlerinin belirlenebilmesi için Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği (SAP) uygulanmıştır. Tanı kriteri olarak Amerikan Psikiyatri Birliği'ne ait DSM-V Tanı Kriteri esas alınmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken sayısal değişkenler nedeniyle parametrik testlerden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, üniversite öğrencileri arasında en çok kullanılan bağımlılık yapıcı maddenin esrar olduğu, esrarın bağımlılık yapmadığına olan inanışın yaygın olduğu, esrar kullanımın artmasının ise fayda/zarar dengesini kuramayan gençlerin arkadaşları tarafından kabul görme isteği nedeniyle reddetmekten kaçınmaları olduğu anlaşılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Esrar, Bağımlılık Yapan Maddeler, Madde Bağımlılığı, Yaygın Esrar Kullanımı, Üniversite Öğrencileri Arasında Esrar
Özet (Çeviri)
Weed (Cannabis) use among college students is gradually increasing because of reasons such as ease of supply and usage, compared to other addictive drugs and the belief that it is not addictive due to being herbal. In this sense, providing comprehensive and accurate knowledge by using scientific data in the fight against this problem is an undeniable need to conduct studies to protect public health. In this study, 493 college students were choosen as samples. In order to collect personal data; demographic information form, Addictive Profile Index Short Form (API-SHORT) to determine risk of addiction, reveal by evaluating in the population, where the research was conducted, to detect the corelation between depression level and weed use Beck Depression Inventory (BDI), for designating the tendency of the participants to substance addiction, Substance Abuse Proclivity Scale (SAP) have been applied. DSM-V Diagnostic Criteria of American Psychiatry Association was based as diagnostic criteria. Parametric tests were used due to numerical variables while study data was being evaluated. As a result of the study, it is understood that the most used addictive substance among university students is cannabis, the belief of weed is not addictive is widespread, while increased weed use is that young people, who cannot balance benefit/harm, avoid rejection because of their desire to be accepted by their friends. Key Words : Weed, Addictive Drugs, Drug Addiction, Extensive Weed Use, The Weed Between College Students