Factors of social networks that affect the intention of lenders on peer-to-peer (P2P) lending in a developing country: A social network theory
Gelişmekte olan bir ülkede, borç verenlerin denkler arası (P2P) borç verme niyetlerini etkileyen sosyal ağ faktörleri: Bir sosyal ağ teorisi
- Tez No: 668293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERDEM TUZLUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
P2P borç vermesi olarak da bilinen denkler arası (Peer-to-Peer) borç vermedirme, bireysel yatırımcıların/borç verenlerin sosyal ağlar aracılığıyla bireysel borçlulara borç vererek projeleri finanse ettiği çevrimiçi bir finansal yatırım platformudur. P2P modelleri özellikle kayıtlı resmi finansal hizmetlere erişmekte zorlanan daha az ayrıcalıklı girişimciler ve sınırlı kapasiteli gruplara katkıda bulunmaktadır. Öte yandan, ekonomik koşullar ve devlet desteğinin eksik olması nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerdeki P2P kredi/borç verme platformları, kredi performansı üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olan bireysel borçluların“kredi geçmişini ve ”borçluluğunu" ortaya koymakta başarısız olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, borç verenlerin P2P borç verme platformuna katılmasını etkileyen faktörler üzerine ve bu katılımla ilgili riskler hakkında kalitatif bir araştırma yapmaktır. Bu amaçla nitel meta-analiz yöntemi, veri toplama yerine dört önerme geliştirmek ve araştırma sorusunu analiz etmek için uygulanmaktadır. Bu şekilde, P2P kredi platformlarının daha fazla açıklanması için sosyal ağın rolü de birleştirilir.
Özet (Çeviri)
Peer-to-Peer lending which is also known as P2P lending is an online financial investment platform where individual investors/lenders finance projects by lending money to individual borrowers through social networks. P2P models usually contributing to less privileged people especially entrepreneurs and frontier groups who do not have access to formal financial services. However, due to the economic conditions and lack of government support, P2P lending platforms in developing countries often fail to reveal the 'credit history' and 'indebtedness' of individual borrowers which have an expressive impact on loan performance. The aim of this study to establish qualitative research regarding the factors that influence the lenders to participate in the P2P lending platform and the risks associated with it. For this purpose, the qualitative meta-analysis method is applied to develop four propositions and to analyze the research question instead of data collection. In this way, the role of the social network is also combined for further explanation of P2P lending platforms.