Pilates stüdyo işletmeciliğinin spor yöneticileri bakış açısından incelenmesi
Investigation of pilates studio management from the perspective of sports managers
- Tez No: 668387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pilates stüdyo işletmeciliği günümüzde hızla gelişen ve büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Bu büyüme ve gelişme ile birlikte birtakım sorunların ortaya çıktığı ve işletmecilerin birtakım gereksinimlere ihtiyaç duyduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda pilates stüdyo işletmeciliğini gerek işletmeciler ve gerekse de spor yöneticilerinin bakış açısıyla incelemenin önemli bir araştırma alanı olarak öne çıktığı değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeden hareketle, bu çalışmada pilates stüdyo işletmeciliğinin spor yönetimi bakış açısından ele alınması ve bu kapsamda pilates stüdyo işletmecilerinin ve spor yöneticilerinin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, İstanbul ilinde pilates stüdyo işletmesi sahibi olan ya da bu stüdyolarda yönetici/eğitmen olarak görevini icra eden veya kamuda spor yönetici olarak görev yapan 15 kişi ile mülakat yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda pilates stüdyo işletmecilerinin gerek işletmeciler ve gerekse denetçiler açısından uzmanlığa çok önem verdikleri belirlenmiştir. Adil bir rekabet ve halk sağlığı açısından ruhsatsız ve kurallara uymayan işletmelerin engellenmesi gerektiği tespit edilmiştir. Pilates stüdyo işletmelerinin sorunlarına ortak çözüm bulma ve çeşitli kararların alınması açısından bir meslek örgütüne sahip olmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pilates studio management has become a rapidly developing and growing sector today. It is observed that a number of problems arise with this growth and development and that the business managers need several requirements. In this context, it is considered that pilates studio management stands out as an essential research area to examine from the perspective of both the operators and the sports managers. In this context, this study, it is aimed to discuss pilates studio management from the point of view of sports management and to examine the opinions of pilates studio managers and sports managers. Interviews were done with 15 people who have a Pilates studio in Istanbul or who work as managers/trainers in these studios or work as sports managers in public. The obtained data were analyzed by coding from qualitative analysis techniques. As a result of the study, it was observed that pilates studio operators attach great importance to expertise in terms of both business and auditors. It has been determined that unlicensed businesses that do not comply with the rules should be prevented in terms of fair competition and public health. It has been observed that Pilates studio enterprises should have a professional organization in order to find common solutions to their problems and to make various decisions.