The EU's differentiated democracy promotion policies in Ukraine and Georgia: The effects of Russia as an illiberal regional power
AB'nin Ukrayna ve Gürcistan'da farklılaşan demokrasi teşviki politikaları: Liberal olmayan bölgesel bir güç olarak Rusya'nın etkisi
- Tez No: 668465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM SİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, Avrupa Birliği, yalnızca üçüncü taraflarla yapılan anlaşmalarda demokrasi maddelerini ekleyerek değil, aynı zamanda demokrasi, insana hakları ve hukukun üstünlüğü gibi Avrupa değerlerini teşvik etmek için büyük miktarlarda fon ayırarak, dünya çapında demokrasiyi teşvik etmenin öncü rolünü kendisine atfetmiştir. Zaman içinde, AB'nin derinleşme ve genişleme süreçleriyle şekillenen kurumsal dönüşümü ve değişen uluslararası konjonktür, AB demokrasi teşviki politikalarının dönüşümünü zorunlu kılmıştır. 2000'lerin ortalarına gelindiğinde, yukarıda bahsedilen bu Avrupa değerlerini teşvik etmek için sadece normatif idealler değil, aynı zamanda jeostratejik ve güvenlik hususları da AB demokrasisini geliştirme politikalarına dahil edildi. Bu yeni çerçeve içinde AB, farklı ülkelere yönelik kendi iç koşullarına bağlı olarak“kişiye özel”demokrasi teşviki politikalarını uygulamaya başlayacağını ilan etti. Ancak ampirik veriler, AB'nin benzer iç koşullara sahip ülkelere yönelik farklı demokrasi teşviki politikaları uyguladığını ortaya koymuştur. Bu nedenle, bu tez şu soruyu yanıtlamaya çalışmaktadır: Hedef ülkeler arasında AB demokrasi teşviki politikalarının özündeki farklılığın belirleyicileri nelerdir? Buna cevap vermek için bu tez, Wetzel ve Orbie'nin“yerleşik liberal demokrasi modelini”analitik bir çerçeve olarak kullanmaktadır. Fakat, Wetzel ve Orbie tarafından önerilen belirleyici faktörlerden farklı olarak, bu tez, AB demokrasi teşviki politikalarının özünü şekillendiren yeni bir değişken eklemektedir: liberal olmayan bölgesel güç. Liberal olmayan bölgesel gücün etkisini araştırmak için, AB'nin demokrasi teşviki politikalarının özünün doğrudan veya dolaylı olarak Rusya tarafından şekillendirilebileceği varsayımına dayanarak, bu tez, Rusya'nın belli bir nüfuza sahip olduğu Ukrayna ve Gürcistan'a yönelik AB'nin farklılaşan demokrasi teşviki politikalarını incelemeyi amaçlamaktadır. AB resmi belgelerinin, politika çerçevelerinin, raporlarının içerik analizinin yanı sıra demokrasi teşviki literatüründeki ilgili çalışmaları da dahil ederek, bu tez, Rusya'nın liberal olmayan bölgesel bir güç olarak Ukrayna/Gürcistan üzerindeki nüfuzunun önemli ölçüde değiştiği kritik dönüm noktalarında, AB'nin Ukrayna ve Gürcistan'a yönelik demokrasi teşviki politikalarının değiştiği sonucuna varmaktadır. Bu çalışma, bölgesel güçlerin AB demokrasi teşviki politikaları üzerindeki etkisine ilişkin alandaki mevcut bilgilere önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
After the end of Cold War, the EU has ascribed itself the leading role of promoting democracy across the world not only through tying democracy clauses in agreements with third parties but also through allocating huge amounts of funds for promoting European values such democracy, respect for human rights and rule of law. Over time, The EU's institutional transformation due to deepening and widening processes and changing international conjuncture has necessitated the transformation of EU democracy promotion policies. By the mid-2000s, not only normative ideals to export these European values, but also geostrategic and security considerations have been built into the EU democracy promotion policies. Within this new framework, the EU has declared that it would start to apply“tailor-made”democracy promotion agendas towards different countries depending on their domestic conditions. Yet, empirical evidences have revealed that the EU has applied different democracy promotion policies towards the countries with similar domestic conditions. Therefore, this dissertation attempts to answer the following question: What are the determinants of variation in the substance of EU democracy promotion agendas across target states? To answer it, this dissertation uses Wetzel and Orbie's model of embedded liberal democracy as an analytical framework. However, as different from the determinants suggested by Wetzel and Orbie, this dissertation adds a new variable shaping the substance of EU democracy promotion policies: the illiberal regional power. To investigate the role of illiberal regional power on the substance, this dissertation aims to examine the EU's differentiated democracy promotion policies in Ukraine and Georgia based on the assumption that the substance of EU democracy promotion can be shaped directly or indirectly by Russia, who has certain level of leverage over target country at stake. By conducting the content analysis of EU official documents, policy frameworks, reports as well as incorporating relevant studies in democracy promotion literature, this dissertation comes to the conclusion that the EU has changed democracy promotion agendas towards Ukraine and Georgia at critical turning points when the leverage of Russia as an illiberal regional power over Ukraine/Georgia has changed considerably. This study makes an important contribution to existing knowledge in the field on the impact of regional powers over the EU democracy promotion policies.