Erken çocukluk döneminde kodlama becerilerinin değerlendirilmesi-test geliştirme
Evaluation of coding skills in early childhood period-test development
- Tez No: 668466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN METİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı; erken çocukluk dönemindeki çocukların kodlama beceri düzeylerini belirlemeye yönelik geçerli ve güvenilir bir test geliştirmektir. Araştırma, erken çocukluk dönemindeki 5-7 yaş çocuklarının kodlama becerilerinin belirlenmesinde kullanılabilecek bir test geliştirmeyi amaçlayan tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ağrı il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 6 bağımsız anaokulu, 8 ilkokul bünyesindeki anasınıfları, 1. Sınıflar ve 2. sınıflarda öğrenim gören 143 çocuk; Gaziantep il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 7 bağımsız anaokulu, 7 ilkokul bünyesindeki anasınıfları, 1. sınıf ve 2. sınıflarda öğrenim gören 165 çocuk her iki ilde de toplamda 308 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; çocuklar ve ebeveynlerine ilişkin kişisel bilgilerin yer aldığı ''Kişisel Bilgi Formu'' ve 5-7 yaş çocuklarının kodlama beceri düzeylerini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan kodlama beceri düzeylerini değerlendiren ''Erken Çocukluk Döneminde Kodlama Becerileri Testi'' A Formu ile robotik kodlama beceri düzeylerini değerlendiren ''Erken Çocukluk Döneminde Kodlama Becerileri Testi'' B Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde testin geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek için geçerlilik analizinde; kapsam-yapı geçerliliği, ölçüte dayalı geçerlik analizleri; güvenirlik analizinde; KR-20 güvenirlik analizi, madde güçlük ve madde ayırt edicilik indeksi analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; geliştirilen ''Erken Çocukluk Dönemindeki Kodlama Becerileri Testi''nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, ''Erken Çocukluk Döneminde Kodlama Becerileri Testi''nin 5-7 yaş çocukların kodlama beceri düzeylerini belirlemede kullanılabilecek bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to develop a reliable and valid test to specify coding skill levels in early childhood. The research is a survey model study that aims to develop a test in determining the coding skills of 5-7 years old children in early childhood. The sample of the study constitutes 6 independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Ağrı in the 2020-2021 academic year, and 143 children in 8 kindergartens in primary schools, 1st and 2nd classes; 7 independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Gaziantep, 7 kindergartens in primary schools, 165 children 1st and 2nd grades, 308 children in total in both provinces. As a data collection tool in research;“Personal Information Form”containing personal information about children and their parents and“Early Childhood Coding Skills Test”with form A, developed by the researcher to evaluate the coding skill levels of 5-7 years old children, and the“Early Childhood Coding Skills Test”, which evaluates the validity and reliability study of the unplugged coding skill levels and the“Early Childhood Coding Skills Test”Form B was used, which evaluates robotic coding skill levels with the form. In the validity analysis to determine the validity and reliability of the test in the analysis of the data; content-structure validity, criterion-based validity analysis; in reliability analysis; KR-20 reliability analysis, item difficulty and item discrimination index analyzes were used. It is obtained from research; It turned out that the ''Early Childhood Coding Skills Test'' is a successful and reliable tool. As a result, it has been understood that the ''Early Childhood Coding Skills Test'' is a measurement tool that can be used to determine coding skill levels between the ages of 5-7.