Pediatri ünitelerinde çalışan hemşirelerin duyarlı sevgi düzeyleri ile merhamet düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between sensitive love levels and compassions levels of nurses those work at department of pediatrics
- Tez No: 668567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Pediatri ünitelerinde çalışan hemşirelerin duyarlı sevgi düzeyleri ile merhamet düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma, Kasım 2019- Mart 2020 zaman aralığında İstanbul'da bulunan beş özel ve iki devlet hastanesinin pediatri ünitelerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini; pediatri ünitelerinde çalışan hemşireler, örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü toplam 278 hemşire oluşturdu. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Duyarlı Sevgi Ölçeği”ve“Merhamet Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Araştırmaya katılan hemşirelerinin %88,8'inin kadın, %46'sının 26-35 yaş aralığında, %76,3'ünün lisans ve üzeri mezunu olduğu, %66,5'inin devlet hastanesinde çalıştığı, %55,4'ünün 1-3 yıl çalışma deneyiminin olduğu, %39,2'sinin pediatri servislerinde çalıştığı, %59,7'sinin 1-5 yıl bulundukları ünitede çalıştığı, %69,4'ünün bekar ve %84,2'sinin ise çocuk sahibi olmadığı belirlendi. Hemşirelerin“Merhamet Ölçeği”toplam puan ortalaması 69,827±8,968;“Duyarlı Sevgi Ölçeği”toplam puan ortalaması ise 103,590±19,427 bulundu.
Özet (Çeviri)
This work is planned as being complementary in order to determine the relationship between sensitive love levels and compassions levels of nurses those work at department of pediatrics. This research is done in Istanbul's 5 private and 2 public hospitals' departments of pediatrics time invental November 2019- March 2020. The population of this research consists of nurses of pediatrics while the sample group consists of 278 nurses who attended to this research voluntarily. Data is collected by using“Introductory Information Form”,“Sensitive Love Scale”and“Compassions Scale”. Later, these data are analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0. It's determined that the profiles of the nurses those attended the research were as: 88.8% are women, 46% are in 26-35 age range, 76.3% have bachelor and upper degrees, 66.5% work at public hospitals, 55.4% have 1-3 years of working experience, 39.2% work at departments of pediatrics, 59.7% work 1-5 years at their departments, 69.4% are single and 84.2% have no kids.The point average of the nurses for the Mercifulness Scale was determined as 69,827±8,968 while their point average for the Sensitive Love Scale was determined as 103,590±19,427.