Angulus mandibulae'nın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde değerlendirilmesi
Evaluation of the mandibular angle on cone beam computed tomography images
  1. Tez No: 668572
  2. Yazar: AYŞE BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU, DOÇ. DR. İLHAN BAHŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Mandibula, adli tıp ve antropolojide yaş ve cinsiyet belirlemede kullanılan en önemli kemiklerden biridir. Literatürde angulus mandibulae ile cinsiyet arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalar farklı sonuçlar bildirmiştir. Bu çalışmanın amacı, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinde angulus mandibulae'yı ölçmek ve bu açının yaş ve cinsiyet ile ilişkisini incelemektir. Yaşları 7-77 arasında değişen 235 bireyin KIBT görüntüleri incelendi. Görüntüleri incelenen bireyler 7-19 yaş (grup I), 20-39 yaş (grup II), 40-59 yaş (grup III) ve 60-77 yaş (grup IV) olarak dört yaş grubuna ayrıldı. Angulus mandibulae tüm bireylerde bilateral olarak ölçüldü. 20-39 yaş ve 40-59 yaş gruplarında angulus mandibulae ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak fark olduğu görüldü. 20-39 yaş grubunda angulus mandibulae ile yaş arasında negatif yönde zayıf bir korelasyon olduğu saptandı. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar ve bu sonuçların literatürle karşılaştırılması, angulus mandibulae ile hem yaş hem de cinsiyet arasındaki ilişkiyi net bir şekilde ifade etmenin şu anda mümkün olmadığını açıkça göstermektedir. Bu nedenle hem angulus mandibulae'yı hem de angulus mandibulae ile diğer anatomik yapılar arasındaki ilişkiyi daha geniş bir örneklem üzerinde değerlendiren ileri çalışmaların daha anlamlı sonuçlar verebileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The mandible is one of the most important bones used in age and gender determination in forensic medicine and anthropology. In literature, there are many studies examining the relationship between the mandibular angle on the mandible and gender. However, these studies reported different results. The aim of this study was to measure the mandibular angle with cone-beam computed tomography (CBCT) images and investigate the relation of this angle with age and gender. CBCT images of 235 dentate individuals aged between 7 and 77 were examined. The individuals examined were categorized into four age groups as 7-19 years (group I), 20-39 years (group II), 40-59 years (group III), and 60-77 years (group IV). The mandibular angle was measured bilaterally in all individuals. It was observed that there was a statistical difference between mandibular angle and gender in the groups between the ages of 20-39 and 40-59. There was a weak negative correlation between age and mandibular angle in the 20-39 age group. The results obtained in this study and the comparison of these results with the literature clearly show that it is currently not possible to clearly express the relationship between the mandibular angle and both age and gender. For this reason, we believe that conducting further studies evaluating both the mandibular angle and the relationship between the mandibular angle and other anatomical structures on a larger sample can yield more meaningful results.