Seçilmiş OECD ülkelerinde öğretmen yetiştirme sistemlerinin karşılıklı olarak incelenmesi ve Türkiye için çıkarımlar
Comparing teacher training systems in OECD countries and implication for Turkey
  1. Tez No: 705474
  2. Yazar: AYBÜKE COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ASLANARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eğitim bütün insanların geleceklerinin oluşumunda büyük bir etkiye sahiptir. Eğitim de en büyük payın öğretmene ait olmasıyla birlikte öğretmen eğitimine verilen önem her geçen yıl artmaktadır. Yetkin bir eğitim için yetkin öğretmenler gerekir. Eğitimin niteliğini oluşturan, öğrenci başarısını belirleyen en önemli ögelerden biri öğretmenin niteliğidir. Bu çalışmada seçilmiş OECD ülkelerinde öğretmen yetiştirme sistemlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yapılan çalışma nitel betimsel bir çalışmadır. Araştırmada elde edilen veriler araştırmanın amaçları doğrultusunda belirlenen kriterlere göre karşılaştırma yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Özellikle eğitimde başarılı olmuş ülkelerde öğretmen yetiştiren kurumlar ve bu kurumların özellikleri, öğretmen yetiştiren kurumlara öğrencilerin seçilme kriterleri, öğretmenlik mesleğine atanma koşulları, öğretmenlerin mesleki gelişimleri konusunda ne tür uygulamalar yapıldığı, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal durumları detaylıca analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda seçilmiş ülkelerde öğretmen adaylarının eğitim aldıkları okullara seçim koşulu olarak ulusal sınavlar uygulanmasının yanında belirli kriterlerde komposizyon yazma, yetenek, tutum, kişilik testleri ve bireysel mülakat gibi sınavların uygulandığı belirlenmiştir. Mesleğe başlayabilmek için bir yüksek lisans eğitimi şartı arayan öğretmenlik eğitimi boyunca verilen mesleki uygulama derslerinin toplam gün sayısına bakıldığında Almanya ve İsviçre'nin yaklaşık olarak 300 gün ile en fazla, Japonya 20, Türkiye 30 gün ile en az mesleki uygulama eğitimi veren ülkeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğretmenlerin mezuniyetin ardından mesleğe başlayabilmesi için 8 ülkede merkezi bir sınavda başarı şartı aranmaktadır. Bu ülkeler; Finlandiya, Güney Kore, Almanya, Amerika, Yunanistan, Japonya, Meksika ve Türkiye'dir. Ortaokul düzeyinde ve meslekte yaklaşık 10 yılını tamamlamış olan öğretmenlerin aldıkları yıllık ortalama maaşlar incelendiğinde 9 ülkenin OECD ortalaması olan 41400 USD'nın aşağısında kaldığı görülmektedir. Bu ülkeler; Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Hollanda, Estonya, Portekiz, Polonya, Meksika, Türkiye'dir.
Özet (Çeviri)
Education has a great influence on the formation of the future of all people. The importance given to teacher education is increasing every year, with the biggest share in education belongs to the teacher. Competent education requires competent teachers. One of the most important elements that make up the quality of education and determine student success is the quality of the teacher. In this study, it is aimed to evaluate teacher training systems comparatively in selected OECD countries. The study is a qualitative descriptive study. The data obtained in the research were analyzed using the comparison method according to the criteria determined in line with the purposes of the research. Especially in these countries that have been successful in education, teacher training institutions and the characteristics of these institutions, the criteria for selecting students to teacher training institutions, the conditions of appointment to the teaching profession, what kind of practices are made on the professional development of teachers, the economic and social conditions of teachers have been analyzed in detail. As a result of the research, it has been determined that in selected countries, national exams are applied as a selection condition to the schools where teacher candidates are educated, as well as exams such as writing composition, ability, attitude, personality tests and individual interviews with certain criteria. When we look at the total number of days of professional practice courses given during the teaching education, which requires a postgraduate education requirement to start the profession, we see that Germany and Switzerland are the countries that provide the most professional practice education with approximately 300 days, and Japan 20 and Turkey the least with 30 days. In order for teachers to start their profession after graduation, success in a central examination is required in 8 countries. These countries; Finland, South Korea, Germany, America, Greece, Japan, Mexico and Turkey. When the average annual salaries of teachers who have completed about 10 years at secondary school level and in the profession are examined, it is seen that they are below the OECD average of 9 countries, 41400 USD. These countries; South Korea, Italy, Greece, Netherlands, Estonia, Portugal, Poland, Mexico, Turkey.