Ameliyat esnasında kesilen örgünün tek insizyonmini askı uygulanan stres üriner inkontinanstanılı olgularda örgü üretra arası mesafesi ilealt üriner sistem semptomları arasındaki ilişki
The association between mesh-to-urethra distance and lower urinary tract symptoms in stress urinary incontinence patients surgically treated with an intra-operatively trimmed single incision mini-sling
- Tez No: 668627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN AKBABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Tek insizyon mini askı uygulanan stres üriner inkontinans (SÜİ) tanılı olgularda örgü-üretra arası mesafesi ile alt üriner sistem semptomları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak. Gereç ve Yöntem: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ürojinekoloji polikliniğine Kasım 2018-Kasım 2019 tarihleri arasında idrar kaçırma şikayeti ile başvuran ve SÜİ tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların pre-operatif demografik özellikleri ve alt üriner sistem semptomları (SÜİ, kesik işeme, sık idrara çıkma, ani işeme isteği, noktüri, pelvik ağrı, koital inkontinans, idrara başlamakta güçlük, işeme güçlüğü) ve ek şikayetleri sorgulandı. Tüm hastalara ameliyat esnasında kesilen örgü ile tek insizyon mini askı operasyonu yapıldı. Hastaların post-operatif 48.saat, 1.ay, 4.ay kontrollerinde ultrason ile örgü-üretra arası mesefe ölçümü yapıldı ve alt üriner sistem semptomları tekrar sorgulandı. Örgü-üretra arası mesafe ve alt üriner sistem arasındaki ilişki, pre-operatif demografik özellikler, post-operatif komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Bulgular: Pre-operatif dönemde hastaların tamamında SÜİ, %26'sında kesik işeme, %84'ünde sık idrara çıkma, %78'inde ani işeme hissi, %92'sinde noktüri, %58'inde pelvik ağrı, %22'sinde koital inkontinas, %14'ünde idrara başlamada güçlük ve %8'inde işeme güçlüğü mevcuttu. Hastalara tek insizyon mini askı uygulaması sonrası post-operatif 48. saatte, 1.ayda, 4.ayda örgü-üretra arası mesafe ve alt üriner sistem semptomları arasındaki ilişki değerlendirildi. Sırası ile SUİ'si olan/olmayan hastalarda örgü-üretra arasındaki mesafe; post-operatif 48.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to reveal the relationship between mesh-urethral distance and lower urinary tract symptoms in cases diagnosed with stress urinary incontinence and that were applied single incision mini sling. Materials and Methods: Patients admitted to the Urogynecology Clinic of Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital because of the urinary incontinence complaint between November 2018 and November 2019 and diagnosed with stress urinary incontinence were included in the study. Pre-operative demographic characteristics and lower urinary tract symptoms (stress incontinence, incontinence, frequent urination, sudden urination, nocturia, pelvic pain, coital incontinence, difficulty starting to urinate, difficulty in urination) and additional complaints of the patients were examined. All patients underwent a single incision mini-sling with a mesh cut during surgery. In the post-operative 48th hour, 1st month, and 4th month follow-up examinations of the patients, mesh-urethral distance measurement was performed by ultrasound and their lower urinary tract symptoms were examined once again. The relationship between the mesh-urethral distance and the lower urinary tract symptoms was evaluated in terms of pre-operative demographic characteristics and post-operative complications. Findings: In the pre-operative period, all the patients had stress urinary incontinence, 26% of the patients had incontinence, 84% of them had frequent urination, 78% of them had sudden urination, 92% of them had nocturia, 58% had pelvic pain, 22% had coital incontinence, 14% had difficulty starting to urinate and 8% of the patients had difficulty in urination. The relationship between mesh-urethral distance and lower urinary system was evaluated at the postoperative 48th hour, 1st month and 4th month after application of single incision mini sling.